Toprağınız Alkali mi, Asidik mi?

Toprağınız Alkali mi, Asidik mi?

Toprağınızın asidik mi yoksa alkali olduğunu sirke ve karbonat yardımıyla öğrenin!

Toprağınız Alkali mi, Asidik mi?
Toprağınız Alkali mi, Asidik mi?

Bir bahçıvan için toprak, topraktan daha fazla bir şeydir. Toprak, içine ekeceğiniz her türlü bitki için bir yaşam kaynağı ve gücüdür. İşte tam da bu nedenle toprak, genel anlamıyla bildiğimiz topraktan çok daha öte bir şeydir.

Toprağınızın farklı pH düzeyleri olabilir. Bu farklı düzeydeki pH’lar, o toprakta ne tür bitkilerin yetişebileceğini belirleyen en temel etken olur.

Toprağınız Alkali mi, Asidik mi?Bitkileriniz için en iyi bakımı nasıl yapacağınızı araştırırken yaptığınız okumalarda veya tartışmalarda asidik veya alkali toprak terimlerini duymuşsunuzdur.

Toprağınızın yapısını öğrenmek için test yapmadan veya yaptırmadan önce bu terimlerin ne anlama geldiğini anlamakta fayda vardır. Toprağınız Alkali mi, Asidik mi? pH seviyesi 1-14 arasında belirlenen bir skala ile ölçülür.

Toprağın asidik olmasının anlamı, toprağınızın pH seviyesinin 7’nin altında olması demektir. Alkali toprakların pH seviyesi ise 7 ve üzeridir.

Bahçe bitkileri genellikle pH’ı 6,5-7 arasında olan topraklarda gelişirler. Bununla beraber, bazı bitkiler daha iyi yetişebilmek için daha yüksek veya düşük pH seviyelerine ihtiyaç duyabilirler.

İşte tam da bu nedenle, eğer bahçenizle ciddi olarak ilgileniyor ve verim almak istiyorsanız, toprağınızın asidik mi yoksa alkali mi olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Toprağınızı test etmek için ilgili marketlerden pahalı pH ölçüm kitleri satın almanız mümkündür.

Ya da bunun yerine Kendin Yap yöntemiyle, sadece sirke ve karbonat kullanarak basit ve hızlı bir test metodu da kullanmanız mümkündür.

 

Sirke ve Karbonat İle Toprak Testi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • Küçük kaplarda iki parça toprak örneği
  • Yarım su bardağı sirke
  • Yarım su bardağı karbonat

Yapılışı:

  1. İlk toprak örneğini alın ve yarım su bardağı sirkenin içine boşaltın. Eğer toprak hafifçe fokurdamaya ve köpük oluşturmaya başlar ise elinizdeki toprak alkali demektir. Toprağınızın muhtemel pH seviyesi 7’nin üzerindedir.
  2. Ancak, eğer herhangi bir reaksiyon meydana gelmezse, ikinci toprak örneğini alın ve yarım su bardağı suyun içine boşaltın. Üzerine yarım su bardağı karbonatı ilave edin ve hafifçe karıştırın. Eğer toprakta kabarcık oluşmaya başlar ise, toprağınız asidik yapıda demektir. Muhtemel pH seviyesi 7’nin altndadır.
  3. Bu yöntem size net bir pH seviyesi rakamı vermez. Bu ve benzeri yöntemler size sadece genel bir fikir vererek, toprağınızda en iyi neyi yetiştirebileceğinizi anlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca yetiştireceğiniz bitki türüne göre toprağınızı ıslah  etmenizi ve daha bereketli bir bahçecilik yapmanızı mümkün kılar.

Toprağınız Alkali mi, Asidik mi?

Bereketli ve bol ürünlü bahçecilik çalışmaları dileriz…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.