Azola Bitkisi Yetiştiriciliği

Bitkisel üretimde doğal gübre, hemde hayvansal üretimde doğal hayvan yemi olarak kullanabilen azola bitkisini, özellikle doğal tarım yapmak isteyecek kişilerin çok seveceğini düşünüyorum. Yazımızın devamında azola bitkisi hakkında bilgiler bulabilirsiniz…

Azolla caroliniana

Çok hızlı gelişen bir su bitkisidir. Bol güneşli ve yarı gölge yerlerde oldukça hızlı gelişip su yüzeyini yeşil çim dokusu gibi hızlıca kapatırlar. ilk ve sonbaharda yaş ağırlık 5-7 gün içinde iki katına çıkmaktadır.

Azolla, Salviniaceae familyasında sucul bir eğrelti otudur. Su yüzeyinde asılı olarak yaşar. Kültürü kolay olup, özel havuzlarda üretilebilir ayrıca çeltik bitkisi gibi bitkilerin yetiştirilmesinde uyum içinde yetişmekte, birbirinin gelişmesini olumsuz etkilememektedir. Azola çeltik tavalarına aşılandığında, su yüzeyini hızlı bir şekilde kaplamaktadır.

Azola yaprakları üzerindeki loblarda mavi-yeşil alglerden Anabaena cinsini ihtiva eden boşluklar vardır. Eğrelti ile (Azolla anabaena) simbioz yaşayan mavi yeşil algler (Anabaena azollae) atmosferdeki serbest azotu kolayca tespit edebilmektedir. Böylece azola eğrelti otu mavi yeşil alg sayesinde biyolojik azot kaynağı olmakta, toprağa karışmasıyla, toprağın organik yapısını da zenginleştirmektedir.

Azola bitkisi, kimyasal gübreye alternatif yeşil gübre bitkisi olarak kullanılmakla beraber, kurutulmuş azola’ nın tahıllara ve sebze bahçelerine kompost olarak verilmesi de oldukça etkin ve yaygındır. Ayrıca; hayvan beslemede protein kaynağı olarak da kullanılmaktadır. Azola’nın yeşil gübre olarak kullanımının yaygın olduğu ülkelerin başında Çin, Vietnam, Hindistan, Filipinler ve Meksika gelmektedir.

Azola bitkisinin Uzak doğu başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde organik madde kaynağı ve yeşil yem bitkisi olarak kullanılmakta olup, bu bitki, azot, protein, fosfor yönünden çok zengindir. Yurt dışında tatlı su balıklarının, kaz, tavuk, küçük ve büyükbaş hayvanların beslenmesinde yem olarak değerlendirilmektedir. Japonya’da bu bitki olgunlaştıktan sora süs bitkilerinde saksı toprağı olarak kullanılmaktadır.

Uluslararası Çeltik Araştırma Enstitüsü’nde (IRRI) 1966 yılında başlayan azola’nın biyolojik azot fiksasyonu ile ilgili araştırmalar, halen Fransa ve Belçika gibi birçok ülkede yürütülmektedir. IRRI’de yapılan araştırma sonuçları; A.pinnata’nın yeşil gübre bitkisi olarak kullanılması halinde çeltikte verimin %20 arttığını göstermiştir. Talley ise; Kaliforniya’da, A.filiculoides ve A.mexicana genotiplerinin, çeltik bitkisi ile birlikte yetiştirildiğinde, sırasıyla çeltik verimindeki artışın %23 ile 67 arasında olduğunu vurgulamaktadır.

Azola Bitkisi Yetiştiriciliği

Azola bitkisini üretmek için 15 cm derinliğinde düz bir havuz yapılır. Dibi dayanıklı plastik branda ile kaplanır. Elenmiş zengin verimli toprak suyla karıştırılıp eşit olarak zemine yayılır. İnek gübresi veya solucan gübresi suyla karıştırılır ve üstüne dökülür. Havuz 15 cm yüksekliğe kadar suyla doldurulur. Suyun üstüne azolla kültürü serpilir. Üstü sinek teli gibi bir ağ ile örtülerek içine çöplerin dolması engellenir. İki hafta sonra havuz azolla ile dolar. Hasat edilen azolla temiz su ile yıkandıktan sonra hayvanlara verilir. 15 günde bir inek gübresi veya solucan gübresi havuza eklenirse sağlıklı üretim döngüsü sağlanır. Ayrıca su eksildikçe eklenmelidir. 6 ayda bir havuz taze toprak ve yeni azolla kültürüyle yenilenmelidir.

5 Yorumlar
 1. Bizim Bahçe diyor

  Malesef firma sahibi olarak birçok yere sorduk bulamadık. Arayışta kalınız.

 2. Yakup diyor

  Bana bu bitkiden lazım Teymin edebilecek arkaş varmı 05308782593

 3. Bizim Bahçe diyor

  Maalesef yok. Üreten varsa ve satmak isteyen olursa yoruma yazmasını rica ederiz.

 4. muzaffer erguden diyor

  azollasi olan var mi varsa ben de yetistirmek istiyorum

 5. yasin diyor

  Bir miktar azolla bitkisi temin etmemiz mümkün müdür?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.