Bordo Bulamacı Uygulaması

Bordo Bulamacı Uygulaması

 

Çeşitli meyve ve bağ hastalıkları dolayısıyla meydana gelen ürün zararlarını engellemekte kullanılan, bordo bulamacının hazırlanması titizlik gerektiren bir konudur. Bordo bulamacı elma, armut kara lekesi, yumuşak çekirdeklilerde ateş yanıklığı, kayısılarda sürgün ve dal yanıklığı, kayısı ve şeftali de yaprak delen, kiraz dal yanıklığı, şeftali yaprak kıvırcıklığı ve sert çekirdeklilerde bakteriyel kanser hastalıklarına karşı kullanılan su, göz taşı ve kireç karışımından oluşan etkili bir ilaçtır.

 

Saf olarak suda eritilen göz taşı doğrudan kullanılacak olursa, bitkileri yakacağından uygun oranda kireç karıştırılarak yakıcılığı giderilir. İlaç kullanılacak hastalığa göre değişik oranlarda hazırlanır. %1’lik bordo bulamacı hazırlamak için, 1 kg göz taşı ve 0,5 kg sönmemiş kireç kullanılır.  Bordo bulamacı tahta, plastik veya fiber fıçılarda ya da beton havuzlarda hazırlanır. Demir, bakır, alüminyum gibi madeni kaplarsa bulamacı bozar.

bordo bulamacı
bordo bulamacı

Bordo bulamacının nasıl hazırlandığını gelince;

100 litre bordo bulamacı hazırlamak için, öncelikle biri en az 50 diğeri ise 100 litrelik iki adet kap gereklidir. En az 50 litrelik olan kapta 1 kg göz taşı, bir miktar suyla iyice eritilerek suyla 50 litreye tamamlanır.

Diğer kaptaysa bir miktar suyla 0,5 kg sönmemiş kireç eritilerek suyla yine 50 litreye tamamlanır. Göz taşlı su karıştırılmakta olan kireçli suyun içine yavaş, yavaş ilave edilir.

Bordo bulamacı hazırlarken göz taşlı su ve kireçli su, mutlaka ayrı kaplarda hazırlanmalı ve göz taşlı su kireçli suya dökülmelidir. Bu şekilde hazırlanan bordo bulamacının yakıcı olup olmadığı kontrol edilir. Bunun için passız bir çivi iple bağlanarak içine sarkıtılır ve 10 dakika kadar bekletilir. Çivide pas rengi oluşursa bordo bulamacı yakıcıdır. Bu durumda bulamaca kireçli su ilave edilir.

Bordo bulamacı hazırlandıktan sonra bekletilmeden kullanılır. Bekleme zorunlu olursa, 100 litre bulamaca 200 gr şeker katılarak 2 gün bozulmadan saklanabilir. Değerli üreticilerimiz bordo bulamacı koruyucu olarak sonbahar ve kış ilaçlamasında %1 ila 3, ilkbaharda gözlerin patlama ve farekulağı devrelerinde 0,5 ila 1 oranında kullanılır.

Ürününüz bol kazancınız yerinde olsun.

Bordo bulamacı uygulaması adlı yazımızı beğendiyseniz lütfen bu konuyu aşağıda bulunan facebook beğen butonuna basarak sevdiklerinizle paylaşın..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.