Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Nisan 2021

Yumurta Kabuğunda Fesleğen

yumurta kabuğunda fesleğen

Yumurta Kabuğunda Fesleğen

Yumurta Kabuğunda Fesleğen ifadesini ilk duyduğunuz zaman şaşırabilirsiniz. Şaşırmayın!

Yumurtanızı yedikten sonra kabuklarını hemen atmayın. Bu kabukları birer saksı gibi kullanabilirsiniz. Tabi kırık dökük ve paramparça kabuklardan bahsetmiyoruz. İçine torf konabilecek şekilde bir kase gibi oyarak için boşaltacaksınız ve gerisini aşağıdan takip edelim isterseniz…

1 – İlk olarak yumurtanın bir ucunu keskin bir bıçakla, yavaşça ve dikkatli bir biçimde kesiyoruz. Ağız kısmını ne kadar düzgün keserseniz o kadar güzel bir yumurta kabuğu saksınız olur.

Yumurta-Kabuğunda-Fesleğen

yumurta kabuğunun kırılması

Yumurta-Kabuğunda-Fesleğen-1

ağzı kırılmış yumurta kabuğu

2- Ağız kısmını kırdığımız ve içini boşalttığımız yumurta kabuklarının diplerine birer drenaj deliği açıyoruz. Delik açmak için bir biz kullanabilir ya da başka bir sivri nesneden faydalanabilirsiniz. Kabuğa delik açarken, kabuğun tamamen kırılmaması için altına bir havlu koyabilirsiniz. Bu sayede kabuk çok daha rahat bir şekilde kırılacaktır.

Yumurta-Kabuğunda-Fesleğen-3

yumurta kabuğuna delik açılması

Yumurta-Kabuğunda-Fesleğen-5

yumurta kabuğuna açılan delik

3- Sırada kabuğun içinde yer alan ince zarı çıkarmaya geldi. Normalde zarın kolay bir biçimde çıkması gerekiyor. Eğer yumurtayı açıkta bekleterek kurutacak olursanız zar da kuruyacaktır ve o zaman kabuktan ayrılması çok zor hatta imkansız olacaktır. Zarı daha rahat çıkarak için dilerseniz kabuğu 1-2 dk için kaynar suda kaynatabilirsiniz.

Yumurta-Kabuğunda-Fesleğen-4

yumurta kabuğunun zarının çıkartılması

4- Yumurta kabuklarımızın ağzını kırdık, diplerine delikleri açtık ve içlerindeki zarları söküp attık. Şimdi sıra kabuk içlerini nemlendirmede. Bunun için basit bir fısfıs kullanabilirsiniz. Yumurta Kabuğunda Fesleğen

Yumurta-Kabuğunda-Fesleğen-6

yumurta kabuğunun nemlendirilmesi

5- İçi nemlendirilen yumurta kabuklarının içine kaliteli torf dolduruyoruz.

Yumurta-Kabuğunda-Fesleğen-7

yumurta kabuklarına torf doldurulması

Yumurta-Kabuğunda-Fesleğen-8

yumurta kabuklarına torf doldurulması

6 – Torf doldurulan yumurta kabuklarının içine fesleğen tohumlarını koyuyoruz ve üzerini ince bir katman torfla kapatıyoruz. Daha sonra yine fısfıs ile torfu suluyoruz.

Yumurta-Kabuğunda-Fesleğen-9

yumurta kabuklarındaki torfa tohumların konması

Yumurta-Kabuğunda-Fesleğen-10

tohum ekilmiş torflu yumurta kabuklarının sulanması

7- Yumurta kabuklarımıza fesleğen tohumlarımızı ektik. Bundan sonraki aşama, düzenli olarak kontrol edip gerektiğinde fısfısla nemlendirme yapmak olacak. Bir süre sonra fesleğenler çimlenmeye başlayacaktır.

Yumurta-Kabuğunda-Fesleğen-11

Yumurta Kabuğunda Fesleğen

Son Not: Dilerseniz fesleğenlerinizi yumurta kabuğunun içinde yetiştirmeye devam edebilirsiniz ya da fesleğenler çimlendikten sonra, yeterince büyüdüklerinde, yumurta kabuklarını elinizle hafifçe bastırarak birçok yerinden çatlatıp, olduğu gibi kabuklarla beraber daha büyük bir saksıya da aktarabilirsiniz. Zira kırılmış olan kabuklar saksıda çürüyüp gübre olmaya ve fesleğenleri beslemeye devam edecektir.

Bereketli, eğlenceli ve güzel günler sizinle olsun!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz