Yeşil Fasulye Yetiştirme Rehberi

Yeşil Fasulye Yetiştirme Rehberi

Yeşil Fasulye Yetiştirme Rehberi
Yeşil Fasulye Yetiştirme Rehberi

Geleneksel yeşil fasulye onun yakın akraba türlerini, taze fasulyeler, yetiştirerek yapacağınız sebze bahçenizde veya bostanınızda oldukça yüksek bir verim elde edebilirsiniz. Yeşil Fasulye Yetiştirme Rehberi sizin için işin sırrını açıklıyor.

Cüce (bodur) türlerden veya tırmanıcılardan hangisini yetiştirecek olursanız olun, yeşil fasulye küçük bahçeniz için oldukça mükemmel bir seçim olacaktır. Çünkü sadece birkaç kök bile tüm yaz boyu sizi doyuracak kadar ürün verir. Yeşil fasulyeler ayrıca saksı yetiştiriciliği için de çok iyi bir seçimdir.

Nasıl Yetiştirilir?

Yeşil Fasulye Yetiştirme RehberiYeşil fasulyeler, rüzgârdan korunan sıcak bölgelere ihtiyaç duyar. Yeşil fasulye ayrıca, dikim öncesi sonbaharda organik madde karıştırılmış olan iyi drenajlı toprakları sever.

Fasulye tohumlarını ilkbaharda iç mekanda viyollere veya derin saksılara, yaklaşık 5 cm derinliğe ekin. Bitkiler yaklaşık 7-8 cm boyuna eriştiğinde, gövdelerini biraz sertleşmesini bekleyin ve ardından dış mekanda don riski tamamen kalktıktan sonra, onları dışarıya nakledin.

Bir sonraki fasulye dikimi için, tohumları toprak sıcak iken doğrudan dış mekanda ekin.

Tırmanıcı türleri, aralarında 15-20 cm kalacak biçimde her bir bitki için bir tane olmak üzere destekleme çubuklarıyla destekleyin. Cüce türleri birbirinden 15 cm aralıklarla dikin ve ince çubuklarla destekleyin.

Fasulyeleri, çiçek açtığında veya ürün hasadı yapıldığında sık sık sulayın. Fasulyeleri yeterince büyüdüğünde ancak yine de hâlâ taze iken toplayın.

Hangi Fasulye Türlerini Yetiştirmeli

Tırmanıcı türler, küçük bir alanda iyi ürün veren türlerdir; cüce türler ise saksılarda daha iyi sonuç verirler. Tohum alırken aradığınız türü belirterek doğru tohumu aldığınıza emin olun.

Bir Fasulye Hendeği Kazın

Yeşil Fasulye Yetiştirme RehberiEn iyi ürünü elde etmek için, ekim öncesi sonbaharda, fasulye ekeceğiniz sıra boyunca 60 cm derinliğinde bir hendek kazın. Bir bahçe çapasıyla alt taraftaki toprağı gevşetin ve daha sonra bu toprağın üzerine sebze ve bitki atıklarını dökerek bir kompost yığını yapın. Ardından bu yığının üzerini toprakla tekrar doldurun. Bahar geldiğinde fasulye ekeceğiniz toprak besince zengin ve nem tutma kapasitesi yüksek bir hale gelecektir. Ayrıca hem bodur hem de tırmanıcı türler için ideal bir toprak olacaktır.

Tırmanıcı Fasulye Nasıl Yetiştirilir?

Bu fasulye türleri, dikim öncesi sonbaharda ilave edilen kompostla kuvvetlendirilmiş verimli toprakları olan güneşli ve korunaklı yerleri severler. En iyi büyümesini fasulye hendeklerinde gerçekleşirler.

Tohumları ilkbahar ortasında, derin saksılara, topakaltına ekin; çimlenmesini ve gövdesinin sertleşmesini bekleyin ve ardından don riski tamamen kalktıktan sonra fideleri dışarıya nakledin.

Her bir fideyi bir adet destek çubuğu ile destekleyin. Sırık fasulye türleri aynı zamanda geç ilkbaharda doğrudan dışarıya da ekilebilir. Destek çubuğu başına iki fasulye ekin, daha sonra zayıf olanı seyreltin.

Fasulyeleri iyice sulayın, özellikle de tomurcuklanma meydana geldiği zaman veya çiçeklerin döküldüğü ancak fasulyelerin henüz olgunlaşmadığı zaman.

Eğer fasulyeleriniz iyi hazırlanmış bir toprağa ekilecek olursa, sonradan besin takviyesine gerek kalmayacaktır.

Yeşil Fasulye Yetiştirme RehberiBüyümeye başlayan fasulyelerinizi destek çubuğuna bağlayın. Bitki yeterince uzadıktan sonra tepe uçlarını kopartın, aksi halde erişilemez bir noktaya kadar büyür ve zayıflar.

Fasulyeleri genç ve taze iken, yaklaşık 10 cm boyuna eriştiğinde, ve tohumlar şişip olgunlaşmaya başlamadan hasat edin. Taze yeşil fasulye dondurulabilir.

Eğer hoşunuza giden bir tür bulacak olursanız, bazı fasulyeleri toplamayın ve yaz sonuna kadar iyice olgunlaşıp tohuma kaçmalarını sağlayın. Ardından fasulyeleri toplayın ve güneş alan bir pencere önünde kurutun. Tohumluk fasulyelerinizi kuru, serin ve donma riski olmayan bir yerde muhafaza edin ve seneye tekrar ekin.

Desteğin Türü ve Önemi

Yeşil Fasulye Yetiştirme RehberiTırmanıcı fasulyeler iyi birer dağcılardır ve kütle olarak ağır meyveler üretirler. Bu nedenle büyürken gerçekten de sağlam bir desteğe ihtiyaçları vardır. Fasulyelerinizi asıl yerine nakletmeden veya doğudan ekim yapmadan önce destek çubuklarını devreye koyun. Destek çubuklarının boylarının yaklaşık 2 metreye yakın olması gerekir.

Yeşil Fasulye Yetiştirme RehberiÇubuklar bambu gibi basit ama dayanıklı malzemelerden seçilebilir. Daha küçük bahçelerde 5-6 çubuk kullanarak birbirinden bağımsız Kızılderilili çadırları biçiminde dikmeler yapabilir, ya da çubukları bir sıra biçimde dikebilirsiniz. Ancak eğer yeterince alan varsa, ya da daha büyük türler yetiştiriyorsanız, yatay çubuklarla birbirine bağlanmış olan dikey destek çubuklarıyla doğrusal sıralar da yapabilirsiniz.

Fasulye Bostanını Hastalıklardan Koruyun

Yeşil Fasulye Yetiştirme RehberiYeşil ve sırık fasulyeler bazı böcek ve hastalıklardan çok fazla etkilenmektedirler. Antraknoz, fasulye tomurcuklarında veya tohum zarında kırmızı-kahverengi lekelere neden olur. Bu benekleri ıslak havalarda pembe bir salgı takip eder. Bu hastalıklar ticari olarak kontrol altına alınamazlar, bu nedenle hastalık bulaşanlar ortadan kaldırılmalıdır. Bununla beraber fasulye tohumu alırken daha dayanıklı türleri seçmenizi tavsiye ederiz.

Lekelere neden olan bir diğer hastalık ise hale yanıklığı hastalığıdır. Yaprakların ölmesine ve bu sayede verimin azalmasına neden olan bu hastalık yaprakları çevreleyen parlak halkalar oluştururlar. Hastalık bulaşan yaprakları koparın ve ortadan kaldırın.

Çiçeklere saldıran ve onları toplayan kuşlar da sorun olabilirler. Bu durumda hasat edecek fasulyeniz olmayacaktır. Beyaz çiçekli fasulye türleri ekin.

Ayrıca kısa zamanda büyük koloniler oluşturan, bitki özünü emerek bitkiyi zayıflatan karasineklere de dikkat edin. Bitkinin yumuşak olan uç kısımlarını çimdikleyerek kopartın ve ağır istilaları uygun bir böcek ilacı kullanarak ortadan kaldırın.

1 yorum
  1. Nurcan diyor

    En iyisi börülce,fasulyenin her çeşidini denedim.Börülce yeşillenir 40 günde hasat toplanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.