Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Süs narı yetiştiriciliği

Çalı gurubundan olan cüce nar ve bodur nar olarak söylenen süs narı, bahçelerde diğer bitkilere arajman yaparak dekoratif bir görünüm elde etmenizi sağlar. Turuncudan kırmızıya bakan canlı çiçekleri ve olgunlaştığında meyveleri ile beraber son derece estetik ve çarpıcı bir görüntüye sahiptirler. Bu yüzden bahçe düzenlemelerinde kullanılan bir bitkidir.

Bunun yanında saksıda yetiştirmeye de son derece uygun olan süs narı, balkon bahçeciliği yapmak isteyenlerinde severek yetiştireceği bir bitkidir. Saksıda süs narı yetiştirmek uygun olduğu gibi bodur yapısından dolayı uygun budama teknikleriyle bonsai yapımına da çok uygundur. Özellikle bonsaiye yeni başlayacak olan kişilerin ilk tercih etmesi gereken bitkilerden diyebiliriz.

saksıda süs narı yetiştiriciliği

saksıda süs narı yetiştiriciliği

Süs narları nemli ortamları, aydınlık ve güneşli yerleri sever. Aşırı sıcak yaz günlerinde direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır. 5C’nin altında bulundurulmamalıdır.

Saksıda süs narı yetiştirmek isteyen balkon bahçecileri aşağıda anlattığımız püf noktaları ile kolayca saksıda süs narı yetiştiriciliği yapabilir;

 

Süs narı bakımı ve yetiştiricilik püf noktaları:

 • Süs narı satışı yapan fidanlıklardan aldığınız süs narı fidanları genelde poşet ve ya ufak saksılarda olmaktadır. Bu şekilde aldığınız süs narı fidanını öncelikle uygun bir saksıya almanız önemlidir. Bunun için en az 9-10 lt saksı önerebilirim.
 • Bundan sonraki yıllarda 2 senede bir toprak değişimi yapmak süs narınızın daha iyi gelişmesine fayda verecektir. Zamanla saksı içerisindeki topraktaki bitki besin elementleri azalacağından ve toprak yapısı bozulacağından toprak değişimi yapmanız iyi olur. Bunun için ilkbahar başında toprak değişimi uygundur. Yaz ve bitkinin büyüme döneminde değişim yapmak sakıncalıdır.
 • Özellikle ilkbaharda bitkinizi kompoze gübrelerle gübrelemenizi öneririm. Bitkinin büyüme döneminde sulama suyuna karıştıracağınız gübrelerle gübre takviyesi yapmanızda faydalı olacaktır, bunun için 15-20 günde bir bu işlemi yapabilirsiniz. Özellikle  çiçeklenme zamanı ve meyve dönemi gübreleme önemlidir.
 • Yaz aylarında sürgün ucu ve yapraklarda yaprak biti görülebilir bunun için bitkiniz takip edilerek mücadele yapmanız zararlanmaları önleyecektir.
 • Çok yer değişimini sevmezler bunun için fazla yer değişikliği yapmayınız.
 • Soğuklara kısmen dayanıklı olup soğuk ve donlu günlerde korumaya almanızı öneririm.
 • Süs narı sulama zamanı olarak yazın toprağı kurumaya yakın sulayın susuz bırakmayın. Kışın sulama azaltılır. Kışın yaprak dökse de telaşlanmayın ve suya sarılmayın, bu durum normaldir ve ilkbaharda tekrar yeşerecektir. Aşırı sıcaklarda direk güneş ışığı almadığı zamanlarda fıs fıs ile yapraklarına su tutulması sever.
 • Süs narı budama için; İlk baharda kışı atlatan bitkinizin kuruyan dalları, zayıf ve cılız büyüyen dalları ve çok sık içi içe giriş dalları budanarak bitkinin daha formlu ve kuvvetli büyümesi sağlanır.
bonsai süs narı

bonsai süs narı

 

Sizlere süs narı yetiştiriciliği hakkında bilgiler vermeye çalıştım, umarım süs narı yetiştirenlere faydalı olur. Süs narı saksıda yetiştirmeye uygun olduğundan balkonlarınız da süs narı yetiştirmenizi öneririm. Çiçeklenme ve meyve zamanı balkonunuza apayrı bir hava katacaktır.

Son olarak süs narı çoğaltılması ile ilgili kısa bilgi vermek istiyorum. Çünkü süs narınızı gören komşu ve sevdikleriniz sizden çelik isteyerek onlarda yetiştirmek isteyecektir. Bu yüzden çoğaltma yöntemini de bilmenizde yarar var. Süs narları tohum ve çelikle üretilmektedir. Tohumla uğraşamam derseniz kolayca çelikten köklendirme yapabilirsiniz. Bunun için haziran sonu temmuz başlarında keseceğiniz yarı olgunlaşmış yan sürgünlerden haziran ayı sonlarında alınır. Hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dikilen çelikler 16-18 C de kolayca köklenir. Köklendirme ortamı fıs fısla sisleme usulü sulanır.Süs narı yetiştiriciliği adlı konumuz izinsiz ve kaynak belirtilmeden kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suçtur. Kaynak link belirtilerek ( http://www.bizimbahce.net/balkon-bahceciligi/sus-nari.htm ) izinsiz olarak ta kullanabilirsiniz, bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ULKU dedi ki:

  SUS NARIMIN YAPRAKLARI SARADI HEPSİ DÖKÜLÜYOR KURUYORMU ACABA NE YAPMALIYIM

 2. Emel dedi ki:

  Evimde süs narı var ve üstünde meyvesi var ondan yeni bir süs narı nasıl üretirim. Meyveyi ne zaman koparmam gerek bilgi verebilir misiniz?

 3. Kerim dedi ki:

  Sus nari yenirmi zararı yada faydaları varmı?

 4. Elvan dedi ki:

  Üzerinde narları vardı cürüdü az yapragı var dibinde beyaz böcekler var evde dogal böcek icin ilac yapabilirmiyim nasıl yapmalıyım

 5. mustafa dedi ki:

  Merhaba ;

  Tamam adı üstünde süs nar’ı ama acaba yenilebiliyor mu?

 6. Bizim Bahçe dedi ki:

  Çelik alarak süs narını köklendirebilirsiniz, konu içinde bilgi mevcut.

 7. Ahmet dedi ki:

  Balkondaki süs narı yaprakları yeşillenirken mayıs ayı başı gibi ateşe maruz kaldı ve dalları yandı. Şimdi köklerinden ve dip gövdeden 4 adet yeni sürgün çıktı. Çoğaltmak amaçlı sürgünlerden ikisini gövdeden keserek başka saksıya diksek tutar mı acaba?

 8. Bizim Bahçe dedi ki:

  Evet tepeden uç alıp keserseniz yandan dallanma yı teşvik etmiş olursunuz

 9. Hakan Taştekin dedi ki:

  Süs narı fidesi sürekli boyuna gidiyor (70 cm oldu) hiç yan dal vermedi.Saksısı küçük ondanmı. Yan dal vermesi için saksısını büyütmekmi gerekecek. Tepeden kesmekmi gerekecek.Teşekkür.

 10. Bizim Bahçe dedi ki:

  Görsellik dışında bir etkisi olmaz.

 11. gülsüm dedi ki:

  merhaba, saksının çelik veya plastik olması gelişimi etkiler mi, teşekkürler

 12. ayşegül cevvaş dedi ki:

  merhaba

  evde nar meyvesinden nar fidesi yetiştirdim.

  fide çok ince çok yavaş uzuyor, sonrası için bana yardımcı olurmusunuz.

  teşekkürler.

 13. Bizim Bahçe dedi ki:

  5 derecenin altında bulundurulmamalıdır.

 14. Nurettin dedi ki:

  Sus nari ni odada mi bulunduralım mi yoksa kışı yaşaması için balkon da mı

Yorum Yaz