Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Nisan 2021

Sarı Çalı Papatyası – Euryops Pectinatus

Sarı Çalı Papatyası – Euryops Pectinatus

Güneş gibi parlak sarı çiçekleri neredeyse yıl boyu açar. Uzun süre çiçekli kalan sarı çalı papatyası bu özelliğinden dolayı kendini unutturmaz. Bakımı çok az olan sarı çalı papatyaları çok az ilgiyle uzun yıllar yaşar çok yıllıklardır. -4 dereceye kadar kısmen dayanabilse de daha soğuklara dayanamaz ve ölürler. Diktiğiniz alan eksi dereceye düşmüyorsa sarı çalı papatyası uzun yıllar az bir bakımla yaşayacaktır.

Anavatanı Güney Afrika ve Suudi Arabistandır. Fakir toprakların ve çok güneş alan bölgelerin bitkisidir.

sarı çalı papatyası

Yetiştirme istekleri:

Işık: Güneşli alanları sever. Işığın az olduğu alanlarda az çiçeklenme olur.

Sıcaklık isteği: Sıcak ve kurak alanlar için iyi bir bir bitkidir. – 4 dereceden sonra bitki zarar görür.

Su isteği: Sulama ihtiyacı azdır, az su isterse de dikildiği alan su ihtiyacını belirler örneğin saksıda yetiştirecekseniz su ihtiyacı artacaktır bu yüzden saksıda yetiştirirken düzenli sulama gerekecektir. Açık alana dikildiğinde, ilk bir kaç hafta boyunca düzenli ve sık sulanmalıdır. Bahçede yerine iyice alıştığı zaman kuraklığa dayanıklılığı iyi düzeydedir.

Toprak: Organik besin açısından orta düzeyde, drenajı çok iyi olan ve kumlu topraklar en uygunudur. Çok su tutan killi topraklar haricinde her türlü toprağa uyum sağlayabilmektedir. Toprağın pH değeri 6.1-7.5 arası olmalıdır.

Budama: Solan çiçekler budanmalıdır. Budanmaya dayanıklı olup ağaç formunda büyütebilirsiniz. 1-1,5 m boylanan yarı dayanıklı gövdesine destek bağlayarak ağaç formu vermek mümkündür.

Çoğaltma: Tohumla, tepe çelikleri ve yarı-odunsu çeliklerle çoğaltılır. Yaz aylarında alınacak tepe çelikleri 5-7,5 cm. uzunluğunda olmalıdır. Bunlar hazırlandıktan sonra köklendirme toprağına dikilirler. Sıcak, aydınlık fakat direk güneş almayan bir noktada 3-7 haftada köklenirler ve gelişmeye başlarlar. Tek başlarına gelişecekleri saksılara alınarak yetiştirmeye devam edilirler. Kış aylarının fazla sert olmadığı bölgelerde sonbaharda istenilen noktalara dikilebilirler. Yarı odunsu çelikler yaz sonunda alınırlar. Bunlar da aynı şekilde hazırlanıp köklendirilirler.

Not: Çoğu bitkilerde olduğu gibi sarı papatya çalısının bitki parçaları zehirlidir yenilmemelidir.

sarı çalı papatyası

sarı çalı papatyası

Bu yazımız da sizlere sarı çalı papatyası çiçeğini (Euryops Pectinatus) tanıttık. Uzun süre çiçek açan, fazla bakım gerektirmeyen ve kuraklığa da dayanıklı olan euryops pectinatus saksıda balkon bahçeciliğinde ve bahçe çiçekleri olarak peyzaj düzenlemelerinde kullanılabilir.

Sarı çalı papatyası fidanı yetiştirmek kolaydır bunun için yukarıda anlattığım çoğaltma teknikleri ile sizlerde sarı çalı papatyası yetiştirebilirsiniz…

Sarı Çalı Papatyası – Euryops Pectinatus adlı konumuzu (aktif link olarak) kaynak göstererek blog ve sitelerinizde paylaşabilirsiniz, kaynak göstermeden paylaşmak yasaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz