Saksıda Turp Yetiştirme

Saksıda Turp Yetiştirme

Saksıda Turp Yetiştirme
Saksıda Turp Yetiştirme

Turpların, havuç ve karnabahar ile akraba olduğunu biliyor muydunuz? Binlerce yıldır yetiştirilen bu leziz kök sebzeleri oldukça yüksek bir çimlenme hızına sahiptir.

Turp güneşli veya kısmen gölgeli yerlerde yetişir. Toprağını nemli tutmalısınız. ekimden bir ay sonra kökleri hasat edilmeye hazır hale gelir. İster bütün olarak sade tüketilsin, isterse de salatalarda kıyılarak tüketilsin, turpun gevrek bir dokusu ve biberimsi leziz bir tadı vardır ve tam bir vitamin deposudur. Saksıda Turp Yetiştirme çalışması dört hafta tamamlanacak bir faaliyettir.

Malzemeler:

  • Turp Tohumları
  • Saksı Toprağı
  • Uygun Büyüklükte Saksı
  • Sulama Kabı

1. Gün: Turp Tohumlarının Ekilmesi

Saksı toprağınızda büyük topakların olmamasına dikkat edin ve tohumları birbirinden 3 cm aralıkta ve yüzeyden 1 cm derinlikte olacak biçimde ekin.

Saksıda Turp Yetiştirme

2. Hafta: Tuplar Oluşmaya Başlıyor

Yaklaşık iki hafta içinde turp tohumlarınız çimlenmeye başlayacak. Çimlenme sonrası fazla olan filizleri seyreltmek için gözünüz sürekli olarak saksıda olsun. Toprağın, özellikle de kurak havalarda iyi sulandığından emin olun.

Saksıda Turp Yetiştirme

3. Hafta: Büyümeyi Takip Edin

Turplarınızın ne kadar da çabuk büyüdüğünü görünce şaşıracaksınız. Eğer ortam koşulları ideal ise yaklaşık 18 gün içinde tamamen büyüyeceklerdir.

Saksıda Turp Yetiştirme

4. Hafta: Turp Hasat Zamanı

Turplarınız ortalama üç veya dört hafta içinde hasada hazır hale gelecektir. Olgunlaşır olgunlaşmaz hemen yemenizi tavsiye ederiz, aksi halde çok bekletirseniz odunsulaşmaya başlar. Yaz aylarında ekilen turpun daha çok sulamaya ve bakıma ihtiyacı olduğunu aklınızda tutun.

Saksıda Turp Yetiştirme

Tekrar Ekim Yapın

Yaklaşık 10 gün aralıklarla turp ekmek oldukça iyi bir fikirdir; bu sayede sürekli olarak turp yiyebilirsiniz. Aslında, her seferinde sadece birkaç turp yetiştirmeniz daha ideal olacaktır, aksi halde turp olgunlaşır olgunlaşmaz tat ve görüntü olarak derhal bozulacaktır. Eğer yetiştirdiğiniz turpların çok fazla biberimsi bir tadı olduğunu düşünüyorsanız, yemeden önce kabuklarını soyun – acımsı ve kuvvetli tadın büyük kısmı kabuktadır.

Saksıda Turp Yetiştirme

Bol ve bereketli üretimler dileriz…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.