Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Nisan 2021

Saksıda Semizotu yetiştirme

Saksıda Semizotu yetiştirme

Özellikle balkon bahçeciliğine yeni başlayacak arkadaşlarımız için semizotu, önerebileceğimiz bitkiler arasında en iyi seçimdir diyebiliriz. Bu yazının devamı için tıklayınız..

Semizotunu toprağın olduğu hemen hemen heryerde kendiliğinden yetiştiğini görebiliriz. Bazı saksılarımda bile hersene kendiliğinden çıkıyor..

Balkonunuzda hiçbir ticari gübre veya ilaç kullanmadan organik semizotu yetiştirebilirsiniz. Hemde hasat için fazla beklemeden kısa sürede hasat edebileceğiniz bir seçim olabilir semizotu..

Semizotunu yetiştirmek için ihtiyacımız tohum, toprak ve uzun bir saksıdır. Semiz otu tohumları kısa sürede çıkarak fazlabir bakım istemeden büyüyerek kısa zaman sonra hasat edilebilir.

Ben burada semiz otunun çelikle köklendirilip saksıda üretilmesinden bahsedeceğim. Aslında bu benim için bir ilk denemeydi sonuçlarıda burada göreceğiz.

Eğer sizde semizotu yetiştirmek isterseniz burada paylaşabilirsiniz.

Yukarda da bahsettiğim gibi saksılarımın içinde dahi kendiliğinden çıkan semizotundan bir tanesini bırakarak büyümesine izin verdim. Biraz büyüdükten sonra bunu sökerek resimde göreceğiniz üzere kesip semizotu çeliklerini elde ettim.

Bu çelikleri hazırladığım deneme saksıma dikttim. İlk 2-3 gün gölgede durdu, sonra güneşe çıkardım. Ve bundan sonra yanlızca yağmurlama şeklinde suladım. Bir iki hafta içerisinde diktiğim çeliklerin köklendiğini gördüm. Bundan sonrası beklemek ve sulamak.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yolcu dedi ki:

    Bana birisi bahçede yetişmiş semizotu vermişti. Baktığımda bazılarının üzerinde siyah tohumlar vardı. Ben de onları sakladım. Bunları ekmeyi deneyeceğim. Fakat ne zaman ekmem gerektiğini araştırıyorum.

  2. Ceren Dilara Ekim dedi ki:

    Merhaba oncelikle sayfanizi cok begendigimi soylemeliyim. Simdi soruma gecmek istiyorum.Ben Malatya’da yasiyorum kendi feslegenlerim ve bitkilerim var. Heryeri aradim ama semizotu tohumu bulamadim acaba baska bir yontemi varmi veya bildiginiz bir site var mi?

Yorum Yaz