Saksıda Hızlı Sebze Üretimi

Saksıda Hızlı Sebze Üretimi

Saksıda Hızlı Sebze Üretimi
Saksıda Hızlı Sebze Üretimi

Balkon bahçeciliği (veya saksı bahçeciliği) ürettiğiniz sebzeleri kademeli olarak hasat etmenin en basit çözümüdür. Hadi bakalım, Saksıda Hızlı Sebze Üretimi konusunda birkaç detay bilgi paylaşalım.

Yaz ortası veya yaz sonu, yaz sebzeleri yetiştirmek için çok geç bir zaman sayılmaz. Esasen, tecrübeli bahçıvanlar genellikle her dört haftada bir ardışık mahsuller yetiştirmeyi veya kademeleri ürün hasat etmeyi severler. Eğer sizde bunu en basit bir biçimde yapabilmek isterseniz, sıcak güneşin altında toprak kazmaktan sakının ve onun yerine balkon bahçeciliğine terfi edin.

Ne Ekebilirim?

Kısa bir büyüme döngüsü olan sebzeleri tercih edin.

Sakızkabağı, tipik olarak tohumdan hasada kadar 45-50 güne ihtiyaç duyar.

Yeşil kabak türden türe değişmekle beraber 45-60 güne,

Çalı fasulyesi, 50-60 gün arası,

Salatalık, 50 günden az,

Çeri domates, ortalama 45 günden az bir sürede hasada hazır hale gelir.

Saksıda Hızlı Sebze Üretimi

Balkon bahçeciliğinde sebze yetiştirme süresini daha da kısaltmak için, yetiştireceğiniz sebzelerin fidelerini alacağınız seralara veya yetiştiricilere uğrayıp fikir almanızda fayda olacaktır.

Doğru ürünleri yetiştirecek olmanız hasat süresinde size iki haftaya kadar zaman kazandırabilir. Çünkü seralarda veya fidecilerde çimlenmiş ve büyüme hazır sebze fidelerini zaten hazır bulacaksınız.

Örneğin Bright Lights türü pazı tüm mevsime yayılabilir – Ağustos ayında salatalarınız için birkaç yaprak verirken aynı zamanda sonbahar boyunca gelişmeye de devam eder. Böylece yeşilliklere yapacağınız yemeklerde size sürekli malzeme tedarik edecektir.

Saksıda Hızlı Sebze Üretimi

Eğer tohumdan yetiştirmek isterseniz, tohumları kapalı mekânda ekiniz. Bu sayede nemi ve ısıyı kontrol etme imkânınız olacaktır.

Tohumlar en azından ilk iki sıra gerçek yapraklarını göstermeye başladığında, filizleri viyollerinden dikkatlice çıkartın ve asıl yetişme saksısına aktarın. Aktarma işleminden önce hayata yeni göz açmış olan filizleri sıcaklık değişkenliğine alışmaları için bir veya iki gün gölge bir yerde bekletin ve daha sonra güneşli sıcak ortamlarına alın.

İyi bir saksı toprağı kullanın.

Sulama ve gübrelemeyi zamanında yapmaya dikkat edin.

Bu sayede yaz ayları geçip gitmeden önce, sebze bahçeniz sizi iyi bir ziyafetle ödüllendirecektir.

Eğer kısa bir büyüme sezonu olan serin bir iklimde yaşıyorsanız, seracınızla veya fidecinizle, bölgenize en uygun türler için mutlaka görüşün.

Domates ve biber gibi bazı sebzeler soğuğa karşı özellikle duyarlı olabilmektedirler; gece soğuklukları 12 santigrat derecenin altına düşmeye başladığında büyümeyi durdurmakta ve sararmaya başlamaktadırlar.

Bol, bereketli ve leziz üretimler dileriz…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.