Saksıda Cüce Karpuz Yetiştirme

Saksıda Cüce Karpuz Yetiştirme

(Meksika Karpuzu – Meksika Ekşi Kornişonu – Meksika Ekşi Salatalığı)

Saksıda Cüce Karpuz Yetiştirme
Saksıda Cüce Karpuz Yetiştirme

Bu sezon balkonunuzda veya bahçenizde cüce karpuz yetiştirmeye ne dersiniz? Saksıda Cüce Karpuz Yetiştirme konusunun ilginizi çekeceğine eminiz. Sadece sizin değil konu komşunun ve gören herkesin ilgisini çekecektir.

Cüce Karpuz Nedir?

Diğer adları Meksika Karpuzu, Meksika Ekşi Kornişonu ve Meksika Ekşi Salatalığı olan cüce karpuz, üzüm şekilli küçük sebzelerdir. Hafif limonumsu bir lezzete sahip olan salatalık tadında bir sebzedir. Oldukça enteresan bir lezzet bileşimi, değil mi? Bu sebzenin bir diğer güzel tarafı ise, acemiler için bile yetiştirmesinin çok kolay olmasıdır.

Hadi başlayalım o halde!

Cüce karpuz, aslında sıradan salatılıkla aynı biçimde yetişir, tek farkı cüce karpuz çok daha kolay yetişir. Salatalıkların tersine, sera gibi bir koruyucu yapıya, karmaşık budama tekniklerine veya diğer eğitim gerektiren yetiştirme tekniklerine ihtiyaç duymazlar. En önemlisi de, birçok zararlıdan etkilenmez, bu nedenle böcek ilacı kalıntısı barındırmaz.

Bu Cüce Karpuzları Yetiştirmek İçin:

 1. Tohumlarını Nisan- Mayıs ayları arasında kapalı ortamda ekin.
 2. Dış ortamda donma riski tamamen ortadan kalktıktan sonra bitkiyi dışarı nakledin.
 3. Büyürken rahatça tırmanmaları için iyi bir destekle bitkiye yardımcı olun.
 4. Bitki iyi ve doğru bir biçimde sulamaya özen gösterin.
 5. Cüce karpuzlar, hemen hemen irice bir üzüm tanesi büyüklüğüne eriştiğinde hasat edebilirsiniz.

Saksıda Cüce Karpuz Yetiştirme

Eğer bitkiyi daracık bir alanda birbirine yakın ve sıkı dikecek olursanız müthiş ve yüksek verimli ürün elde edebilirsiniz. Bitkinin bütün ihtiyacı, bir kafes etrafına bitkiler arasında en az 15 cm mesafe olmasıdır.

Cüce Karpuz Nasıl Yenir?

İşte bu mesele işin en kolay kısmıdır. Meksika Karpuz’u hiç tereddütsüz hemen bitki üzerindeyken yenilebilir ya da zeytin, dilimlenmiş biber gibi mevsim sebzeleri ve bir miktar zeytinyağı ile birlikte de tüketilebilir.

İçeceklerin yanında uygun bir aperitif olarak da tüketilebilir. Diğer yandan bir miktar nane ve dereotu ile birlikte turşusunu da kurabilirsiniz.

Soğuk kış sezonu boyunca cüce karpuzun faydalarını muhafaza etmek için, dereotu ile birlikte turşu yapabilirsiniz. Sandviç veya hamburger içinde çok hoş bir lezzete sahiptir.

Saksıda Cüce Karpuz Yetiştirme

Meksika Karpuzunun Turşusu Nasıl Yapılır?

Genellikle bütün olarak kullanılır ama eğer yarıya bölüp ön tuzlama yapacak olursanız kıtır kıtır bir tat elde edersiniz.

Ön tuzlama yapmak demek, basitçe bir süzgeç içindeki dilimlenmiş sebzelerin üzerine cömert bir miktarda deniz tuzu (ya da Epsom Tuzu) serpiştirmek demektir (oran şu şekilde olmalıdır: 1 su bardağı cüce karpuza 1 yemek kaşığı tuz.) Ardından tuzlanmış cüce karpuzları 20 dakika veya daha fazla bir süre boyunca bir kasede dinlendirin.

Bu işlem sebzenin fazla olan suyunun süzülmesini sağlayacaktır. Bu sayede turşu oluşumu süresince sirkenin seyrelmesi önlenmiş olacaktır. 20 dakikalık süre dolduktan sonra iyice bir durulamak için karpuzları bir kağıt havlunun üzerine koyun ve işte her şey tamamdır.

Sirkeleşmenin Tatlandırılması

Turşuda oluşan sirkeleşmeyi dilediğiniz herhangi bir bitki ile tatlandırabilirsiniz. Örneğin nane, dereotu, salamura (turşu) baharatı ve bir tutam pembe karabiber iyi bir bileşim olabilir. Ayrıca cömert bir miktarda şeker ve tuz ekleyip karıştırabilirsiniz de.

Saksıda Cüce Karpuz Yetiştirme

Ezilmiş bir asma yaprağı veya meşe yaprağı eklemek tercihinize kalmış, fakat eğer bunu yapacaksanız turşunuz daha da gevrek bir hale gelecektir; çünkü, yapraklarda yer alan tanen maddesi cüce karpuzların içinde yer alan ve yumuşamaya neden olan doğal enzimleri engelleyecektir.

Saksıda Cüce Karpuz Yetiştirme

Son olarak, kavanozu ağzına kadar kaliteli bir sirke ile, örneğin elma sirkesi, doldurun ve ağzını hava geçirmez bir kapakla kapatın. Ardından kavanozu iyi bir çalkalayın. Kavanozu buzdolabına koyun. Yaklaşık bir hafta içinde hazır hale gelecektir. Emin olun bu lezzetin bağımlısı olacaksınız.

Bereketli hasatlar, leziz tatlar dileriz.

3 Yorumlar
 1. Metin Yaman diyor

  Merhaba
  Cüce Karpuz tohumunu nasıl temin edebilirim.
  Teşekkürler

 2. Bizim Bahçe diyor

  Kimse saymamıştır sanırım Mustafa bey.

 3. Mustafa Yalçın diyor

  İyi günler.Bir sorum var.1 tohumdan ortalama kaç cüce karpuz elde ediliyor?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.