Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

Saksıda Calamondin

Bitki yetiştirmekye meraklı olan bahçeciler, bahçeleri varsa bu konuda şanslılar. Fakat bahçesi olmayan bitki severler de evlerinde ve balkonlarında çiçek ve minik ağaçlar yetiştirebilir. Kullanım alanının az olmasından dolayı çeşit seçimi yaparken dikkatli olursanız balkonlarınızda en güzel bitkileri yetiştirebilirsiniz. Mesela bu konuda ela aldığımız saksıda calamondin yetiştiriciliği en iyi seçimlerden bir tanesidir. Mis gibi kokan güzel çiçekleri ve dekoratif görünümleriyle hem bir süs bitkisi hemde vereceği meyvelerle minik bir ağaç olan camalondin, saksıda yetiştirmeye uygun olduğundan evlerinizde yetiştirebilirsiniz.

camalondinfidani

CALAMONDIN (citrus madurensis)

Calamondinler uygun bakım şartlarında yıl boyu çiçek açar. Bu haliyle bitki üzerinde hem meyvasını hem çiçeğini aynı anda görmeniz mümkündür. Çiçek demişken, Çiçekleri diğer tutunçgillerde olduğu gibi mis gibi kokar. Odanızın içerisini misgibi koku kaplar. Çiçekleri kendine verimli olduğundan tek bir calamondin fidanı başka tozlayıcı çeşite ihtiyaç duymadan meyva verirler.

Calamondin nedir? Calamondin için şu tanımı yapabiliriz. Mandalina ve kamkatın melezi calamondindir. Bu bakımdan kamkat bakımı ile benzer özellikler taşır. Kamkatlar yer değiştirmeye çok hassastır fakat calamondinler bu konuda daha iyimserdir.

Calamondin meyvesi yenir mi? Evet yenir fakat biraz ekşidir. C vitamini yönünden tüketimi tavsiye edilir. Ayrıca reçeli de yapılmaktadır.

Kamkat ta olduğu gibi meyveleri ağaç üzerinde uzun zaman durabilir. Fakat çok durdurmak ağacın gelişimi için iyi olmayacaktır.

Calamondin sulaması nasıl yapılır? Bitkilerinizde sulama için genel periyot toprak kurumaya yakın olmalıdır. Calamondin bakımında da yine sulamayı, toprak kurumaya yakın yapmalısınız. Yaz aylarında haftada 1-2 kışın 10 günde bir az sulama yapabilirsiniz. Aşırı ve sık sulama yaprakların sararmasına ve dökülmesine sebep olabilir. Kışın daha az sulama yapmalısınız.

Calamondin toprağı nasıl olmalıdır? Gevşek, havadar yapılı fakat bitki besin maddelerince zengin toprakları sever. Bunun için organik maddece zengin toprağa kum veya perlit gibi materyeller kullanılması yerinde olur.

Calamondin gübrelemesi nasıl olur? Yıl boyu çiçek açan ve meyve veren calamondin fidanınız topraktaki bitki besin maddelerini fazlaca tüketmiş olacağından eğer gübreleme yapılmazsa bitkiniz cılızlayarak zayıf düşecektir. Çiçek ve meyve verimini etkileyecektir. Bunun için kendinize kimyasal veya organik gübreleme programları hazırlayınız. Kimyasal gübrelere örnek 15+15+15 kompoze gübre gibi örnek verebilirim. Bu kompoze gübreleri kış ayı hariç diğer mevsimlerde sulama suyunda eritilerek 20-30 günde bir vermek yerinde olur. Yok ben kimyasal gübre kullanmam derseniz bulabileceğiniz organik gübrelerle gübrelemeyi ihmal etmeyin. İyi yanmış koyun gübresi veya bulabilirseniz solucan gübresini bitkiniz sevecektir.

Calamondin budama nasıl yapılır? Genel olarak kış sonu kuruyan dallar kesilir. Arada kalmış güneş görmeyen zayıf ve cılız dallar da yine kesilir.

calamondin çiçeği ve meyvesi aynı anda!

calamondin çiçeği ve meyvesi aynı anda!

Calamondin fidanı satın aldığınızda eğer saksısı ufaksa toprağını dağıtmadan güzelce saksıyı çıkarıp biraz daha büyük saksıya dikmeniz iyi olacaktır. Burada dikkat edilecek husus toprağını dağıtmadan saksı değişimi yapmanızdır.

 

calamondin bakımı

calamondin bakımı

Eviniz de calamondin yetiştiriyorsanız karşılaştığınız problemler varsa aşağıda yorum bölümüne şikayetinizi yazarsanız yardım etmeye çalışırız inşallah.

Saksıda Calamondin konumuzu beğendiyseniz bu konuyu kaynak belirterek blog veya sitelerinizde yada sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirisiniz.

Önceki yazımız olan pomelo-şadok ağaç kavunu adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. İlknur dedi ki:

  Aldığımdan beri çok güzel çiçeklenip bir sürü meyve veriyor fakat bir anda hepsini döküyor 2 senedir daha birmeyvesi büyümedi ben toprak saksıda bakıyorum sizce sakaının boyutu ve cinsi nasıl olmalıdır teşekkürler

 2. Billur dedi ki:

  Merhaba, benim de diğer arkadaşlarınkine benzer problemim var. Calamondino tüm yaprakları kurudu / kurumak üzere. Çiçekleri doküldü ve meyveleri güçsüzleşti. Sanırım evde yerini değiştirdiğim için oldu ne yapmamı önerirsiniz?

 3. Hale Zobu dedi ki:

  Merhaba on gün evvel hediye gelen calamondinim yapraklarını ve meyvelerini döküyor. İç mekanda bakıyorum. Güneş görmüyor ama çok ışıklı bir ortamda. Acil yardım rica ediyorum

 4. Nina dedi ki:

  Merhaba, Nisan ayı gibi hediye gelen bitkimi ofisten eve getirdim. Evimde genelde çok bitki yaşamıyor ama elimden geleni yapıyorum. Haftada 1-2 toprağın ihtiyacına göre suluyorum. Güneşi 1-2 saat uzaktan görüyor. Ama 2-3 haftadır meyveleri ve yaprakları dökülüyor. Ne yapmalıyım sadece 2 tane meyvesi kaldı.

 5. ethel dedi ki:

  anneler günü hediyesi olarak gelen küçük calamondino ağacımın meyveleri ve yaprakları bir süre sonra kurudu, döküldü…acil çözüm rica ediyorum

 6. Metin koduman dedi ki:

  Benim çalamandin 30 çiçek açıyor 3 veya 4 adet kaliyor mercimek başı kadarken meyvalar dibinden kesilip düşüyor ne yapmaliyim

 7. Bizim Bahçe dedi ki:

  Su sarfiyatını düşürecek gölgeleme yapabilirsiniz. Toprak üzerine malçlama yaparak yine su kaybı biraz önlenmiş olur.

 8. Hilal dedi ki:

  Benımde calomandinom sık seyahat ettıgım için suya oturtup gıdıyorum ama gelince ya cok sudan yada susuzluktan kurumak üzere oldu kurtardım bitkimi ama yapraklarının yarısı döküldü on günlük seyahatlerımde nasıl bitkime yardımcı olabılırım ?…
  yalnız yaşadıgım için bitkime yardımcı olcak kimse yok

 9. Bizim Bahçe dedi ki:

  Sayın Nezaket, konu içeriğinde Calamondin sulaması nasıl yapılır? Calamondin gübrelemesi nasıl olur? Başlıklarına tekrar okumanızı tavsiye ederim. Aşırı sulamadan kaçının. Eski meyveleri uzun zamandır duruyorsa koparın bitkiniz biraz rahatlasın. Saksı bu mevsimde değiştirmeyin, kış sonu değiştirirseniz daha iyi olur.

 10. Nezaket dedi ki:

  Benim calomondinom minicik meyveleri oluyo sonra dökülüyor ben çok üzülüyorum. Pencerenin altında duruyor eski meyveleri duruyor bana yardımcı olur musunuz saksı degistirmedim teşekkür ederim

 11. Bizim Bahçe dedi ki:

  Sayın Cüneyt calamondin fidanını aldığınız yere danışırsanız daha net bilgi alabilirsiniz, benim size tavsiyem buruşan meyveleri koparın. Bitkinin yerini çok sık değiştirmeyin. Yaprakları dökülse de yeniden filizlenecektir..

 12. Cuneyt dedi ki:

  Alalı bir ay oldu ve yaprakları kuru kivrilmaya dökülmeye başladı üzerindeki meyvelerde burusmaya başladı sorun nedir anlayamadım ne yapmalıyım bi yardımcı olursanız sevinirim .

 13. Adviye dedi ki:

  Calamondin aldım eve gelince bütün yapraklarını döktü bu konuda ne yapabilirim

 14. Cihangúl dedi ki:

  Calamondino çiçeğimin bütün yaprakları kuruyp yerlere döküldü nasıl kurtarabilirim bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 15. Bunyamin dedi ki:

  Benim mandalina agacim yapraklarini døkmeye basladi iki tahane var birisi døkulmeye basladi ne yapmaliyim yardimci olursaniz tesekur ederim

Yorum Yaz