Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Eylül 2020

Saksıda aloe vera yetiştiriciliği

Daha önceden sitemiz bizimbahce.net te defalarca aloe vera bitkisinin faydalarını yazmıştık. Şimdi bu konumuzda aloe vera nın faydalarına girmeden saksıda aloe vera yetiştiriciliği konusuna girmek istiyorum. Dünya Sağlık Örgütü’nün onay verdiği bir bitkidir ve haricen kulanımının her hangi bilinen bir yan etkisi yok. Faydalarını okumak için tıklayın: Aloe vera faydaları

Aloe Vera

Aloe Vera

Faydalarını okuyunca aloe verayı evinizin bir köşesinde mutlaka yetiştirmeliyim diye düşünüyorsanız bence de doğru düşünüyorsunuz. Aloe vera bakımı kolaydır, fazla ilgi istemez, çabuk büyür. Kolay yetiştirebileceğiniz böyle değerli bir bitkiyi evinde yetiştirmeyi kim istemez ki.

Aloe vera çoğaltması da kolay bir bitkidir. Bitki dibinden devamlı yavru veren aloe vera, bu yavruların ayrılması ve başka ufak saksılara dikilmesi suretiyle kolayca çoğaltılabilir.

Dünyada her yıl aloe vera hakkında bir çok kitap yayınlanmakta.Üretimi ve Aloe veradan yararlanan sektörel kullanım alanlarının sayısı da giderek artmaktadır. Aloe türünün ünlü üyesi aloe vera hemen her evin olmazsa olmazı şifalı bir bitkidir. Nasıl ki sargı bezi, yara bandı vs. ecza dolaplarının olmazsa olmazı ise, Aloe Vera da balkonunuzun tıbbi anlamda olmazsa olmazı. Özellikle ciltte bir yanık, kesik sonrası iyileşmekte geciken yaralarınız mı var, hemen Aloe Vera’nın bir yaprağının ucunu koparın, yanığın veya yaranın üstüne sürün. Etkisini çok çabuk görebilirsiniz…

saksıda aleo vera

saksıda aleo vera

 

Saksıda aloe vera yetiştirmek istiyorsanız bilmeniz gerek bazı püf noktaları vardır. Aleo vera bakımı ve yetiştiriciliğinde bilinmesi gerekenler:

 • Aloe veraya uygun yaşan şartları sağlanırsa sıfır bakımla uzun süre yetiştirilebilir. Bahçede yetiştirecekseniz güneş gören geçirgen bir toprak yapınız olmalıdır. Kışın 0 C dereceye kadar kısmen dayanabilir havası kuru iklimlerde soğuğa dayanım daha azdır. Eksi derece bitki zarar görür ve ölüme kadar gider. Eksi dereceye düşmediği sürece bahçede yaz kış kolayca yetişmekte. Yazın dışarıda kışın içeride tutacaksanız sonbahar sonu havaların tam soğumaya başlamadığı bir zamanda bitkiyi içeri alın ilk baharda ise havaların ısındığı zaman dışarı çıkarın. Böylece bitkiniz bu mevsim geçişlerindeki duruma adepte olacaktır.
 • Eğer saksıda aloe vera yetiştirmek istiyorsanız toprağınız humuslu ve geçirgen havadar olmalıdır. Humuslu toprağınızın geçirgen olmasını sağlamak amacıyla; 4 ölçü humuslu toprak + 1 ölçü dere kumu + 1 ölçü tarım perliti veya ponza taşı kullanabilirsiniz.
 • Balkonunuzda Aloe vera ya güneş gören en iyi yeri ayırın. Ne kadar çok güneş görürse o kadar iyi olacaktır. Ama çok kızgın yaz aylarında direk güneş zarar verebilir böyle durumlarda direk güneşi keserseniz iyi olur. Avea veranızı özellikle gece esintisi alacak bir yerde bulunması da sağlıklı gelişmesi için uygundur.
 • Aloe vera sulaması genelde şu şekilde yapılır; kışın toprağı çok kurursa çok az sulanmalı, hatta bulunduğu yer serin ve az ışık alan bir yerse kış boyunca hiç sulamasanız da yaşayabilir. Yazın ise yukarıda verdiğim toprak ölçüleri gibi geçirgen ve süzek yapılı toprak kullanıyorsanız toprağı kurumaya yakın az fakat sık sulayabilirsiniz. Toprağınız az geçirgense toprağın kurumasını bekleyin ve kurudukça sulayın.
 • Aloe vera gübreleme de şu şekilde yapılır; İlk bahar, yaz mevsiminde 20 günde bir sıvı genel içerikli veya kaktüs gübreleri sulama suyuyla beraber verilmelidir.
 • Aloe vera saksı değişim zamanı; Aleo veralar ufak saksılarda yaşayabilir. Saksı içerisindeki toprağın zamanla besin elementlerinin azalacağı ve toprak yapısının değişeceği göz önüne alındığında bir çok bitkide olduğu gibi aloe veralarda da 2-3 yılda bir toprak değişimi yapmak faydalı olur. Toprak değişimi ilk baharda havalar ısınınca yapılır. Diğer bitkilerde olduğu gibi hemen su verilmez, toprağı kuruyunca su verilir.
 • Aloe vera çoğalma metodu; Kök bölgesinden devamlı yavru verirler. 3-4 yapraklı olan yavrular buradan sökülerek süzek yapılı nemli topraklara dikilir ve sulama yapılmaz. Toprak kurudukça sulama yapılır, yavru bitki tutana kadar bu şekilde sulamaya devam edilir.

Sizlere aloe vera yetiştiriciliği hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Umarım faydalı olur soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne iletebilirsiniz.

Saksıda aloe vera yetiştiriciliği adlı konumuz izinsiz ve kaynak belirtilmeden kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suçtur. Kaynak link belirtilerek ( http://www.bizimbahce.net/balkon-bahceciligi/saksida-aloe-vera-yetistiriciligi.htm ) izinsiz olarak ta kullanabilirsiniz, bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

P_20180124_155803

 

FOTOĞRAFTA GÖRDÜĞÜNÜZ BOL YAVRULU ALOE VERA FİDANI 35 TL!

HER YIL BOL YAVRU VEREN BÜYÜK BOY ALOE VERA KISA SÜRELİĞİNE 75 TL YERİNE SADECE FİYATI 35 TL

GERÇEK ALOE VERA FİDANI ALMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ FORUMU DOLDURUNUZ

Adınız

Soyadınız

Epostanız (geçerli bir adres yazınız)

İstediğiniz fidan çeşitleri:

Adresinizi eksiksiz yazınız

Telefon numaranız

Notunuz

P_20180124_155838

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Bizim Bahçe dedi ki:

  Yeni hazırladığınız geçirgen toprağa aloe verayı dikin çok sulama yapmayın toprak biraz nemli olsun, çok ıslak olursa hepten çürüme yapar.

 2. Kardelen dedi ki:

  Merhaba. Aleo vera bitkimin durgunluğundan dolayı toprağını değiştirmek istedim. Çıkardığımda hiç kök kalmadığını gördüm bunun için ne yapmalıyım bitkim canlı toprak altında sapında minik kök çıkıntıları var.. yardımcı olun lütfen..

 3. Bizim Bahçe dedi ki:

  Büşra hanım aloe veranın alt yaşlı yapraklarını koparırsınız üstten yeni yapraklar verirken bitki dibinden de bolca yeni yavrular verir bunları da başka saksılara diktiğinizde ihtiyacınızı karşılayacaktır.

 4. BÜŞRA dedi ki:

  merhaba ben aleo vera dikmek istiyorum ve bunu cildime kullanmak için istiyorum yapraklarını kesersem tekrar kestiğim kısımdan büyür mü? yoksa kestikten sonra sürekli yenisini mi büyütmem gerekiyor? teşekkürler 🙂

 5. Bizim Bahçe dedi ki:

  Bulunduğunuz yer eksi dereceye düşüyorsa zarar görebilir.

 6. Bizim Bahçe dedi ki:

  Yaprak olarak köklendiremezsiniz, yavru ve köklü olarak sökülmüş fideler dikilmek suretiyle yeni bitkiler elde edebilirsiniz.

 7. Gülay dedi ki:

  Aloavera bitkisi izmirde kışın balkonda kalırsa ölurmü?

 8. Füsun dedi ki:

  Benim aleoveram toprak üstünden bozuldu ancak yapraklarını ve gövdeyi kurtardım kök yok ektim tutarmı acaba

 9. burak dedi ki:

  merhaba,
  bende 3-4 tane aloe vera dalı var(çelik yöntemi ile alınmış)
  Bunları birkaç gün suda mı bekletmeliyim?
  Direkt mi ekmeliyim?
  Yoksa 5-10 gün bitkiyi kurutup, öyle mi ekmeliyim?

 10. Figen dedi ki:

  Merhaba benim aloe vera bitkimin dibinde yeşil yeşil küçük yuvarlak şeyler çıkmaya başladı bir sürü var. Nedir bunlar zararlı mıdır?

 11. Bizim Bahçe dedi ki:

  Yapraktan çoğalmaz, yavru vermesini beklemelisiniz. Aloe vera normalde çok yavru verir aşağıya eklediğim fotoğrafta görebilirsiniz;

  aloe vera yavruları

 12. Aslı dedi ki:

  Yavru vermiyor acaba yapraktan bitki elde etmek mümkün mü tıpkı menekşe yaprağı gibi aloe vera yapraginı da diksek olabilir mi acaba

 13. Bizim Bahçe dedi ki:

  Zarar vermese de her ihtimale karşı elinizle uzaklaştırabilirsiniz.

 14. Issiz ada dedi ki:

  Alovera berbendis miler turu Türkiye’de cicekcilerde bulabilirmiyiz

 15. Issiz ada dedi ki:

  Aloverama yanındaki saksıda fesleyenden yeşil küçük böcekler geçmiş zarar veririm aloveraya ve nasıl yok edebilirim böcekleri

 16. Bizim Bahçe dedi ki:

  Çürüyen yerden kesin, sulamayı toprak kurudukça yapın, sularken yapraklarını ıslatmayın.

 17. Büşra dedi ki:

  Aloe veramın yapraklarında çürüme meydana geldi ne yapmalıyım?

 18. Bizim Bahçe dedi ki:

  Yavruları 3-4 yaprak olunca kökleriyle beraber sökerek ayırabilirsiniz. (Sökmeden önce sulama yaparsanız daha kolay ayırabilirsiniz.)

 19. Bizim Bahçe dedi ki:

  Çok suluyor olabilirsiniz, toprağı kurudukça sulayın çok ıslak olmasın.

 20. Esma dedi ki:

  Merhaba benim aleo vera bitki saksıda yerriştiyorum bazı yaprak uçları kuru ve siyah siyah nokta haline aldı yanlarında yavruları var acaba yavrularını ayırmam gerekiyor ne yapalım

 21. gizem dedi ki:

  merhaba benimde 1 ay kadar oluyor aloe vera bitkisini alalı ilk başlarda iyiydi ama su ara sararmaya basladı neden oluyor acaba ne yapmam gerekiyor.

 22. Bizim Bahçe dedi ki:

  Ufak olan saksısını büyütün, aloe vera saksı değişimi için bilgi, konu içerisinde mevcut.

 23. Emir dedi ki:

  Merhaba Aloe Vera bana küçük bir saksı içinde hediye olarak geldi bana iki üç gün de bir , bir çay bardağı su vermem gerektiğini söyledi benim Aloe Vera’mın uçları sarmış ve kurumuş gibi ne yapmalıyım düzelmesi için❓ …

 24. Bizim Bahçe dedi ki:

  Normalde aloe vera bitkisi küçük bile olsa yanlardan yeni yavrular verir, sizin aloe vera bu yıl bol yavru verecektir biraz bekleyin. Eğer saksınız çok küçükse büyütmeyi deneyin. Saksı değiştirirken kesinlikle toprağını dağıtıp kökleri çıplak dikmeyin.

 25. nihal dedi ki:

  merhaba. benim 1 yaklaşık 1 yıldır beslediğim bir aloe veram var. en uzunu 30 cm olmak üzre 10 yapraklı ve yapraklar çok dolu ve dik yani sağlıklı olduğunu düşünüyorum. ortadan yeni yapraklar çıkarıyor ancak daha hiç yavru vermedi ve ben çoğaltmak istiyorum. acaba buna teşvik edecek ve hızlandıracak bir yok var mı? teşekkür ederim..

 26. Bizim Bahçe dedi ki:

  Kök yoksa köklenme şansı zordur siz yinede toprağa gömün ve sulamayın, suda köklendirmeye hiç çalışmayın.

 27. dilek dedi ki:

  Tanidigim birisi epey irice bir aloe vera verdi ama kokleri yok. Nasil koklendiricem? Direk bu sekilde topraga koysam olur mu yoksa suda mi koklendirmem lazim. Bilgi verirseninz memnun olurum, teşekkürler

 28. Bizim Bahçe dedi ki:

  Sabırlı olup büyümesini beklemek lazım, bu süre genelde kısadır.

 29. Sevim dedi ki:

  Yavru vermesini teşvik edecek bir yöntem biliyor musunuz ..

 30. Bizim Bahçe dedi ki:

  Bitkinin büyümesini beklersen daha iyi olur. Ufakken dalını koparmak bitkinin gelişimini olumsuz etkileyecektir.

 31. yaren dedi ki:

  Yeni aldim aloa vera bitkisini yuzumdeki lekeler ve sivilceler icin. Ama daha kucuk yuzume sursem faydasini gorurmuyum acaba

 32. Bizim Bahçe dedi ki:

  Bitki yer değişiminden, saksı değişimi esnasında, soğuk havada beklemesi gibi durumlarında renk değişimi olabilir yeşilden koyuya doğru renk alabilir. Kışın soğukta dışarıda kalan bendeki bir kaç aloe vera fidanıda bu şekilde rengi koyulaştı, havaların ısınmasıyla yeşil rengine dönmeye başladı. Yani sizin aloe veralar da düzelecektir merak etmeyin.

 33. Nurhan dedi ki:

  Merhabalar bitkiyi ekeli 2 hafta oldu .kıbrıs tan gelen bitki ektıyım zaman daha yeşildi. Rengi gittikçe kararıyor. Şartların hepsini doğru yaptığım halde düzelme göremedim .ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz.sevgiler

 34. Bizim Bahçe dedi ki:

  Aloe vera fidesini mümkün olduğunca kökleriyle çıkarırsanız tutma şansı artar. Fidenin köküyle kolay çıkması için bitkiyi sulayıp toprağın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

 35. Nur dedi ki:

  Aloe vera ın yavrusunu köksüz diktim dikerken yarım çsğ bardağı susadım Acaba Aloe veram tutar mı

 36. Özlem dedi ki:

  Bende evimde bulunmasını istiyorum ama bulunduğum şehirde bulamadım

 37. Bizim Bahçe dedi ki:

  Kök salana kadar bir daha sulamayın çürüme yapar.

 38. Kopliman dedi ki:

  Merhaba bir arkadaşım yavrularindan ayırdı saksıya ektim ama sulanmayacagini bilmiyordum yesil yapraklarin rengi değişmeye basladi tutmadi sanirim.. kurtarmanın bir yolu varmidir, tesekkurler..

 39. Bizim Bahçe dedi ki:

  Aloe veranızı ayırabilirsiniz yerine yeni yavrular oluşacaktır.

 40. Türkan Koyuncu dedi ki:

  Benim aloa veram var her gören istiyor vermeye kıyamıyorum 1sene de 8tane yavru verdi ayırmam doğru mudur yavrularda 4yaprakları var cevap verirmisiniz teşekkürler not toprağımda normal toprağa dikili forslu toprakta daha mı çok verim alabilirim

 41. Bizim Bahçe dedi ki:

  Yer yüzünde yaklaşık 250-300 kadar türü olmasına karşın, en popüler ve üzerinde en fazla çalışılan şifalı türleri Aloe barbadensis miller (Aloe vera) ve Aloe arborescens dir.

 42. Esinti dedi ki:

  Bir çok çeşit aleo vera bitkisi var diye okudum en iyisi hangisi sizce?

 43. Bizim Bahçe dedi ki:

  Yazın hızla büyüyecektir, kışın büyüme beklemeyin.

 44. Eda dedi ki:

  Aloe veramın dibinde 1 2 tane küçük uçan sinek gibi şeyler var bide cok zor buyuyor ne yapmam gerek

 45. Bizim Bahçe dedi ki:

  Kesinlikle denemeyin Ahmet bey, bende deneme amaçlı saksıda dışarıda beklettim 1 gecede donarak öldüler.

 46. Ahmet dedi ki:

  Marmara bölgesinde bahceme ekmeyi düşünüyorum yüzlerce ekmek niyet ettim kışın Soğuklarda ölürmü

 47. Bizim Bahçe dedi ki:

  Yavru ayırma işini ilkbahar-yaz aylarına bırakırsanız hiç bir sıkıntı olmaz.

 48. Mehtap dedi ki:

  Anne aloveram dan bı tane yavru diktim çok güzel büyüyordu fakat iki haftadır üç kısımları hafif kahverengi olmaya başladı nedendr acaba lütfen yardımcı olun napmaliyim toprağı da geç kuruyor

 49. Bizim Bahçe dedi ki:

  Aloe vera fidanı en iyi balkonda durursa iyi olur, fakat donlu günlerde dışarıda kalması bitkinin donmasına neden olur.

 50. vika beder dedi ki:

  evin içinde mesela yatak odası koyarsam fayadaları önerebilirmiyim? teşekürler

Yorum Yaz