Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Nisan 2017

Saksıda aloe vera yetiştiriciliği

Daha önceden sitemiz bizimbahce.net te defalarca aloe vera bitkisinin faydalarını yazmıştık. Şimdi bu konumuzda aloe vera nın faydalarına girmeden saksıda aloe vera yetiştiriciliği konusuna girmek istiyorum. Dünya Sağlık Örgütü’nün onay verdiği bir bitkidir ve haricen kulanımının her hangi bilinen bir yan etkisi yok. Faydalarını okumak için tıklayın: Aloe vera faydaları

Aloe Vera

Aloe Vera

Faydalarını okuyunca aloe verayı evinizin bir köşesinde mutlaka yetiştirmeliyim diye düşünüyorsanız bence de doğru düşünüyorsunuz. Aloe vera bakımı kolaydır, fazla ilgi istemez, çabuk büyür. Kolay yetiştirebileceğiniz böyle değerli bir bitkiyi evinde yetiştirmeyi kim istemez ki.

Aloe vera çoğaltması da kolay bir bitkidir. Bitki dibinden devamlı yavru veren aloe vera, bu yavruların ayrılması ve başka ufak saksılara dikilmesi suretiyle kolayca çoğaltılabilir.

Dünyada her yıl aloe vera hakkında bir çok kitap yayınlanmakta.Üretimi ve Aloe veradan yararlanan sektörel kullanım alanlarının sayısı da giderek artmaktadır. Aloe türünün ünlü üyesi aloe vera hemen her evin olmazsa olmazı şifalı bir bitkidir. Nasıl ki sargı bezi, yara bandı vs. ecza dolaplarının olmazsa olmazı ise, Aloe Vera da balkonunuzun tıbbi anlamda olmazsa olmazı. Özellikle ciltte bir yanık, kesik sonrası iyileşmekte geciken yaralarınız mı var, hemen Aloe Vera’nın bir yaprağının ucunu koparın, yanığın veya yaranın üstüne sürün. Etkisini çok çabuk görebilirsiniz…

saksıda aleo vera

saksıda aleo vera

Saksıda aloe vera yetiştirmek istiyorsanız bilmeniz gerek bazı püf noktaları vardır. Aleo vera bakımı ve yetiştiriciliğinde bilinmesi gerekenler:

 • Aloe veraya uygun yaşan şartları sağlanırsa sıfır bakımla uzun süre yetiştirilebilir. Bahçede yetiştirecekseniz güneş gören geçirgen bir toprak yapınız olmalıdır. Kışın 0 C dereceye kadar kısmen dayanabilir havası kuru iklimlerde soğuğa dayanım daha azdır. Eksi derece bitki zarar görür ve ölüme kadar gider. Eksi dereceye düşmediği sürece bahçede yaz kış kolayca yetişmekte. Yazın dışarıda kışın içeride tutacaksanız sonbahar sonu havaların tam soğumaya başlamadığı bir zamanda bitkiyi içeri alın ilk baharda ise havaların ısındığı zaman dışarı çıkarın. Böylece bitkiniz bu mevsim geçişlerindeki duruma adepte olacaktır.
 • Eğer saksıda aloe vera yetiştirmek istiyorsanız toprağınız humuslu ve geçirgen havadar olmalıdır. Humuslu toprağınızın geçirgen olmasını sağlamak amacıyla; 4 ölçü humuslu toprak + 1 ölçü dere kumu + 1 ölçü tarım perliti veya ponza taşı kullanabilirsiniz.
 • Balkonunuzda Aloe vera ya güneş gören en iyi yeri ayırın. Ne kadar çok güneş görürse o kadar iyi olacaktır. Ama çok kızgın yaz aylarında direk güneş zarar verebilir böyle durumlarda direk güneşi keserseniz iyi olur. Avea veranızı özellikle gece esintisi alacak bir yerde bulunması da sağlıklı gelişmesi için uygundur.
 • Aloe vera sulaması genelde şu şekilde yapılır; kışın toprağı çok kurursa çok az sulanmalı, hatta bulunduğu yer serin ve az ışık alan bir yerse kış boyunca hiç sulamasanız da yaşayabilir. Yazın ise yukarıda verdiğim toprak ölçüleri gibi geçirgen ve süzek yapılı toprak kullanıyorsanız toprağı kurumaya yakın az fakat sık sulayabilirsiniz. Toprağınız az geçirgense toprağın kurumasını bekleyin ve kurudukça sulayın.
 • Aloe vera gübreleme de şu şekilde yapılır; İlk bahar, yaz mevsiminde 20 günde bir sıvı genel içerikli veya kaktüs gübreleri sulama suyuyla beraber verilmelidir.
 • Aloe vera saksı değişim zamanı; Aleo veralar ufak saksılarda yaşayabilir. Saksı içerisindeki toprağın zamanla besin elementlerinin azalacağı ve toprak yapısının değişeceği göz önüne alındığında bir çok bitkide olduğu gibi aloe veralarda da 2-3 yılda bir toprak değişimi yapmak faydalı olur. Toprak değişimi ilk baharda havalar ısınınca yapılır. Diğer bitkilerde olduğu gibi hemen su verilmez, toprağı kuruyunca su verilir.
 • Aloe vera çoğalma metodu; Kök bölgesinden devamlı yavru verirler. 3-4 yapraklı olan yavrular buradan sökülerek süzek yapılı nemli topraklara dikilir ve sulama yapılmaz. Toprak kurudukça sulama yapılır, yavru bitki tutana kadar bu şekilde sulamaya devam edilir.

Sizlere aloe vera yetiştiriciliği hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Umarım faydalı olur soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne iletebilirsiniz.

Saksıda aloe vera yetiştiriciliği adlı konumuz izinsiz ve kaynak belirtilmeden kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suçtur. Kaynak link belirtilerek ( http://www.bizimbahce.net/balkon-bahceciligi/saksida-aloe-vera-yetistiriciligi.htm ) izinsiz olarak ta kullanabilirsiniz, bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Bizim Bahçe diyor ki:

  Sabırlı olup büyümesini beklemek lazım, bu süre genelde kısadır.

 2. Sevim diyor ki:

  Yavru vermesini teşvik edecek bir yöntem biliyor musunuz ..

 3. Bizim Bahçe diyor ki:

  Bitkinin büyümesini beklersen daha iyi olur. Ufakken dalını koparmak bitkinin gelişimini olumsuz etkileyecektir.

 4. yaren diyor ki:

  Yeni aldim aloa vera bitkisini yuzumdeki lekeler ve sivilceler icin. Ama daha kucuk yuzume sursem faydasini gorurmuyum acaba

 5. Bizim Bahçe diyor ki:

  Bitki yer değişiminden, saksı değişimi esnasında, soğuk havada beklemesi gibi durumlarında renk değişimi olabilir yeşilden koyuya doğru renk alabilir. Kışın soğukta dışarıda kalan bendeki bir kaç aloe vera fidanıda bu şekilde rengi koyulaştı, havaların ısınmasıyla yeşil rengine dönmeye başladı. Yani sizin aloe veralar da düzelecektir merak etmeyin.

 6. Nurhan diyor ki:

  Merhabalar bitkiyi ekeli 2 hafta oldu .kıbrıs tan gelen bitki ektıyım zaman daha yeşildi. Rengi gittikçe kararıyor. Şartların hepsini doğru yaptığım halde düzelme göremedim .ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz.sevgiler

 7. Bizim Bahçe diyor ki:

  Aloe vera fidesini mümkün olduğunca kökleriyle çıkarırsanız tutma şansı artar. Fidenin köküyle kolay çıkması için bitkiyi sulayıp toprağın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

 8. Nur diyor ki:

  Aloe vera ın yavrusunu köksüz diktim dikerken yarım çsğ bardağı susadım Acaba Aloe veram tutar mı

 9. Özlem diyor ki:

  Bende evimde bulunmasını istiyorum ama bulunduğum şehirde bulamadım

 10. Bizim Bahçe diyor ki:

  Kök salana kadar bir daha sulamayın çürüme yapar.

 11. Kopliman diyor ki:

  Merhaba bir arkadaşım yavrularindan ayırdı saksıya ektim ama sulanmayacagini bilmiyordum yesil yapraklarin rengi değişmeye basladi tutmadi sanirim.. kurtarmanın bir yolu varmidir, tesekkurler..

 12. Bizim Bahçe diyor ki:

  Aloe veranızı ayırabilirsiniz yerine yeni yavrular oluşacaktır.

 13. Türkan Koyuncu diyor ki:

  Benim aloa veram var her gören istiyor vermeye kıyamıyorum 1sene de 8tane yavru verdi ayırmam doğru mudur yavrularda 4yaprakları var cevap verirmisiniz teşekkürler not toprağımda normal toprağa dikili forslu toprakta daha mı çok verim alabilirim

 14. Bizim Bahçe diyor ki:

  Yer yüzünde yaklaşık 250-300 kadar türü olmasına karşın, en popüler ve üzerinde en fazla çalışılan şifalı türleri Aloe barbadensis miller (Aloe vera) ve Aloe arborescens dir.

 15. Esinti diyor ki:

  Bir çok çeşit aleo vera bitkisi var diye okudum en iyisi hangisi sizce?

 16. Bizim Bahçe diyor ki:

  Yazın hızla büyüyecektir, kışın büyüme beklemeyin.

 17. Eda diyor ki:

  Aloe veramın dibinde 1 2 tane küçük uçan sinek gibi şeyler var bide cok zor buyuyor ne yapmam gerek

 18. Bizim Bahçe diyor ki:

  Kesinlikle denemeyin Ahmet bey, bende deneme amaçlı saksıda dışarıda beklettim 1 gecede donarak öldüler.

 19. Ahmet diyor ki:

  Marmara bölgesinde bahceme ekmeyi düşünüyorum yüzlerce ekmek niyet ettim kışın Soğuklarda ölürmü

 20. Bizim Bahçe diyor ki:

  Yavru ayırma işini ilkbahar-yaz aylarına bırakırsanız hiç bir sıkıntı olmaz.

 21. Mehtap diyor ki:

  Anne aloveram dan bı tane yavru diktim çok güzel büyüyordu fakat iki haftadır üç kısımları hafif kahverengi olmaya başladı nedendr acaba lütfen yardımcı olun napmaliyim toprağı da geç kuruyor

 22. Bizim Bahçe diyor ki:

  Aloe vera fidanı en iyi balkonda durursa iyi olur, fakat donlu günlerde dışarıda kalması bitkinin donmasına neden olur.

 23. vika beder diyor ki:

  evin içinde mesela yatak odası koyarsam fayadaları önerebilirmiyim? teşekürler

Yorum Yaz