Paskalya Kaktüsü

Paskalya kaktüsü yada paskalya çiçeği dir ismi, fakat bazen yılbaşı kaktüsü diye karıştırılır. Daha önceden yılbaşı çiçeği konusunu paylaşmıştık. Bu konumuzda ise Paskalya Kaktüsü hakkında bilgiler bulacaksınız. Paskalya kaktüsü bakımı, Paskalya kaktüsünün çoğaltılması, paskalya çiçeği yetiştiriciliği hakkında hazırladığımız bu sayfamız tüm çiçek sevenlere faydalı olur inşallah.

Paskalya Kaktüsü (Rhipsalidopsis gaertneri-Easter Cactus)

 

Rhipsalidopsis Avrupa’da baharda, paskalya zamanı açtığı için paskalya kaktüsü olarak da bilinir.

Rhipsalidopsis gaertneri uzun gün çiçeğidir ilk baharda Nisan-Mayıs aylarında çiçek açarlar. Daha çok kırmızı renklisi bir çok evde yetiştirilmiştir. Yurt dışında yapılan melezleme çalışmalarıyla pembe, turuncu, beyaz ve değişik renkli çeşitleri geliştirilmiştir.

Paskalya kaktüsünün bakımı oldukça kolay olup çok uzun yıllar sorunsuz yetiştirebileceğiniz bir çiçektir. Üstelik çoğaltılması oldukça kolay olduğundan bir çok yeni paskalya kaktüsü fidesi elde etmiş olursunuz

 

turuncu paskalya kaktüsü
turuncu paskalya kaktüsü

 

 

Paskalya çiçeğinin bakımı için fazla bir şey yazmaya gerek duymuyorum, kısaca siz onu direkt güneş almayan, aydınlık bir yere yerleştirin. Çok sıcak bir ortamda bulundurmayın. Çiçekli olduğunda ve yaz aylarında düzenli olarak sulayın. Dinlenme zamanı sulamayı azaltın. İlk bahar ve yazın iki üç haftada bir 1 gr. kaktüs gübresi 1 lt. suda eritilerek gübre takviyesi yapın.

 

Paskalya kaktüsü

 

Paskalya kaktüsünü mümkün olduğunca dışarıda balkonunuzda direk güneş ışı almayan aydınlık bir yerde tutun. Paskalya kaktüsü satışı genelde çok ufak saksılarda yapılmaktadır. Eğer yeni bir paskalya çiçeği aldıysanız, büyük bir saksı ve bol humuslu bir toprak temin ederek saksısını değiştirin. Toprağı geçirgen olması için perlit karıştırabilirsiniz. Perlit bulamazsanız vermikülit yada kum gibi materyaller kullanabilirsiniz.  Bitkiyi ters çevirip dikkatlice toprağını dağıtmadan çıkarın, yeni saksıya biraz toprak doldurup bitkinizi saksının ortasına koyun yanlarını toprakla doldurun. Artık paskalyanız burada daha güzel gelişecektir.

 

pembe paskalya çiçeği
pembe paskalya çiçeği

 

Paskalya çiçeğinin çoğaltılması oldukça kolaydır. 1-2 boğumlu yaprağını kesin ve hafif nemli toprağa gömerek kolayca çoğaltabilirsiniz. Bununla ilgili hazırladığımız, aşağıdaki videoyu izleyerek tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

 

 

Paskalya kaktüsü adlı konumuz izinsiz ve kaynak belirtilmeden kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre suçtur. Kaynak link belirtilerek ( http://www.bizimbahce.net/sus-bitkileri/paskalya-kaktusu.htm ) izinsiz olarak ta kullanabilirsiniz, bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

11 Yorumlar
 1. Bizim Bahçe diyor

  http://www.e-kamkat.com web sayfamızda mevcuttur efendim.

 2. Melisa diyor

  paskalya almak istiyorum varmı

 3. Sabriye diyor

  Paskalya kaktüsünden turuncu olanı almak istiyorum nasıl temin edebilirim

 4. Sabriye diyor

  Turuncu mor paskalya kaktüsü almak istiyorum nasıl.temin edebilirim cicekcilerde bulamadım

 5. sorguç heval rengis diyor

  azolla nasıl alabilirim

 6. Melahat Furtuna diyor

  Ben fusya ve turuncu paskalya cicegi almak istiyorum.Elinizde mevcutsa nasil alabilirim.Tesekkur ederim.

 7. Emine pancaroğlu diyor

  Merhaba iyi akşamlar ben turuncu ve beyaz pembe paskalya almak istiyorum nasıl temin edebiliriz

 8. Ayfer Aydoğan diyor

  Türuncu yilbası cactusu almak istıyordum nerden temin edebilirim

 9. Mustafa diyor

  Paskalya
  çiçeği almak istiyorum

 10. Bizim Bahçe diyor

  Paskalya kaktüsü, çiçek açma mevsiminde büyük yapı marketlerinde ve çiçek satan çiçekçilerde satılabilmekte..

 11. Şakir bilecen diyor

  Paskalya kaktüsü nasıl alabilirim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.