Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Nisan 2021

Miracle Fruit

Sapotaceae familyasından olan mucize meyve Synsepalum dulcificum,  Ülkemizde henüz bilinmemesine karşın 1700 lü yıllarda Batı Afrika’ya giden bir Fransız gezgin, burada yediği tuhaf bir meyveden bahsetmiş. Meyve yendikten sonra, bir süre acı ve ekşi dahil bütün yiyecekler şekerli gibi tatlı oluyormuş. Yerliler bu ufak çalı meyvesini toplayıp, yemeklerden önce yiyorlarmış.

Bilimsel açıklaması: meyvede bulunan ve miraculin denilen bir çeşit glikoprotein, dilin üzerini bir saat kadar kaplayarak, dilin ekşi ve acımsı tatları almasını önlüyor. Henüz nasıl olduğu bilinmiyor ama dilin ya ekşi ve acımsı tatları şeker gibi algıladığı, ya da proteinin bu tatları bloke ettiği ve sadece şekere geçit verdiği tahmin ediliyor. Meyvenin kedisinin hiç tadı yok.

Adı üstünde mucize meyve (miracle fruit) yenildikten sonra 1-2 saat süreyle ekşi veya acı yediğiniz bir şeyin tadını tatlıya çeviriyor.

Resim: Miracle Fruit

Resim: Miracle Fruit

Sıcak iklim bitkisi olan miracle fruit, -2 dereceye kadar dayanıklı olduğu bilinmekte. Yetiştiği ülkeler; Benin, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Gabon, Gana, Nijerya, Zaire.

Saksıda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bu mucize meyveyi dostlarınıza yapacağınız ikram sonrasındaki halleri görünmeye değer gibi görünüyor.

Saksıda yetiştirmek isterseniz, fidanınızı kışın koruyarak en azından eksi dereceye düşmeyen bir yerde muhafaza ederek yıllarca yetiştirebilirsiniz.

Toprak isteği olarak asitli organik maddece zengin toprakları tercih etmeniz Synsepalum dulcificum’ u verimlice yetiştirmeniz için gereklidir.

Bu yazı dizisi hakkındaki bilgi paylaşımları forum sayfalarında devam edecektir. İlgili başlığa ulaşmak için TIKLAYINIZ

Resim: Saksıda Synsepalum dulcificum

Resim: Saksıda Synsepalum dulcificum

Resim: Mucize meyve Miracle Fruit

Resim: Mucize meyve Miracle Fruit

Bu yazı dizisi hakkındaki bilgi paylaşımları forum sayfalarında devam edecektir. İlgili başlığa ulaşmak için TIKLAYINIZ

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Dondurmaci sahin öztürk dedi ki:

  Arkadaşlar ben Hindistan’da yaşıyorum ve burada bir internet sitesinde buldum ve aldım fidesini 25 -30 dolar civari gelirken getiricem Türkiye’ye:)

 2. BAHÇİVAN dedi ki:

  Sayın Mahmut,

  ya siz “bildiğiniz Kızılcık’ı” bilmiyorsunuz ya da Miracle Fruit’i bilmiyorsunuz. Biz yazımızı düzeltiriz düzeltmesine de hangi gerekçeyle? Haniymiş tespitinizin ıspatı?

 3. mahmut dedi ki:

  bildiğiniz kızılcık arkadaşlar Türkiye’ nin birçok ilinde de yaygın yetişiyor , ülkemizde bilinmiyormuş düzeltin yazınızı

 4. Bizim Bahçe dedi ki:

  Forum sayfalarında satışı mevcut.

 5. taceddin dedi ki:

  bu bitki nin fidesi veya tohumu nu nasıl temin ederim bilgilendirirseniz sevinirim saygılar.

Yorum Yaz