Web sitemize hoşgeldiniz, 31 Ekim 2020

Lime nedir, Lime’ın faydaları nelerdir? Balkonda Lime Olur mu?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki balkonda açık alanda lime fidanına saksıda bakabilir ve bol meyve hasat edebilirsiniz.

Türkiye’de ilk defa Mersin’in Silifke ilçesinde hasadı yapılan lime cinsi limonun hasadı yapıldı. Bin ağaçtan ilk senesinde 160 kilogram hasat yapılan limonun bahçede kilosu 10, marketlerde 45 liradan satılıyor. ‘Lime nedir?’ diyen okuyucularımız için konuya açıklık getireceğiz. İşte lime faydaları, lime ve limon arasındaki farklar.

LİME NEDİR? (Fidan temini için tıklayınız.)

Lime, narenciye grubuna ait bir meyvedir. Limona benzese de aslında yapı olarak limondan biraz farklıdır. Lime’da çekirdek bulunmaz (Tahiti Cinsinde). Salatalarda, kokteylerde kullanılabilir. Oldukça güçlü bir ekşi aroması bulunur.

Silifke’de 32 dönüm arazide bin ağaçla üretimine başlanan tropikal özelliği ile dikkat çeken limonun ilk hasadından 160 kilogram kilosu 10 liradan İstanbul’a gönderildi.
Kokusu ve aroması ile ağızlarda hoş bir tat bırakan lime cinsi limonun ilk senesinde hasada başladıklarını belirten üretici Cem Ergül, “Bugün ilk Meksika lime misket limon dediğimiz ürünümüzün hasadına başladık. Silifke’de şu anda en büyük Türkiye’deki bahçeyi yapmış bulunmaktayız. İlk yaşında olmasına rağmen şu anda bin ağaçtan 160 kilo ürün aldık. Birinci kalite üründür. Bu bölge tropikal bölgedir. Bu tip ürünler burada çoğaldıkça ithalatın azalacağını ummaktayım. Biz buradaki hale 10 liradan gönderiyoruz İstanbul’da marketlerde 45 liradan satılıyor. Lime cinsi limon marinasyon pasta, dondurma, kokteyl ve kozmetik sanayide kullanılan limonun dışı yeşil içi yeşil, çekirdeksiz ve sulu olması özelliği ile dikkat çekiyor. Rusya talep ediyor. Biz bunu iyi tanıtırsak ülkemize bir katma değer katarız. Bu ürün aynı zamanda kozmetik sanayinde de kullanmaktadır. Bu bölgede tropikal ürünün olduğu kanıtlandı. Bu ürünle çok güzel şeyler başaracağımıza inanıyorum” dedi.

LİME VE LİMON ARASINDAKİ FARKLAR

Lime’ın limona göre asit değeri fazladır.
Limona göre daha küçük boyutlardadır.
Limona göre lime meyvesi daha suludur.
Lime, taze tüketim için çok uygun değildir.
Lime meyvesi limona göre daha ekşi bir tada sahiptir.

LİME’IN FAYDALARI NELERDİR?

Lime’a halk arasında misket limonu da denmektedir. Misket limonu, serbest radikallerle mücadele eden antioksidanlar bakımından zengindir. Bu sayede kronik rahatsızlıklarla savaşır ve hücre hasarına karşı vücudu korur.

Lime meyvesi; flavonoidler, flavonlar, triterpenoid ve limonoid gibi çok güçlü fitokimyasalların konsantre bir dozunu içerir.

Lime suyu kilo verme konusunda da oldukça iddialıdır. Yağ yakımını destekleyen bir meyvedir. Sabahları limonlu su içiyorsanız artık limon yerine lime kullanabilirsiniz.

Muazzam bir C vitamini kaynağıdır. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur.

==> FİDAN SATIN ALMAK VE DİĞER FİDANLARIMIZI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz