Karides çiçeği

Önceki yazımızda sarı karides çiçeği konusunu paylaşmıştık. İsim benzerliği olsa da bu bitki farklı bir türdür. Sarkık kiremit rengi çiçekleri karidese benzediğinden karides çiçeği (Beloperone guttata-Justicia brandegeana) denilmektedir.

Anavatanı Meksika ve yaşam alanlarının genelde ormanlık alanlar olduğunu görmekteyiz. İç mekanda saksıda yetiştirmeye uygun olduğundan iç mekan süs bitkisi olarak yetiştirilir. Örtü yaprakları pas kırmızısı, pembe veya kırmızı-kahverengi, bir karides görünümündedir. Brakteler içindeki gerçek çiçekleri beyaz renkli ve gösterişsizdir. Dalları ince ve esnek yapıda olup ilk yıllar bir desteğe ihtiyaç duyulabilir.

karides çiçeği
karides çiçeği

İklim isteği: Aydınlık güneşli fakat yakıcı güneş ışığını doğrudan almayan yerlerde bulundurulmalıdır. Aksi taktirde yapraklarda yanıklar meydana gelir ve bitki zarar görür. Yarı gölge alanlar uygundur. Evinizde ışık gören havadar pencere önleri karides çiçeği için uygun olacaktır. Balkonda yada dış mekanda yetiştiriyorsanız kışın 7 dereceden aşağıda karides çiçeği zarar görebilir önleminizi almanız gerekmektedir. Nem ihtiyacı olan bir bitki olup yazın aşırı sıcaklarda yapraklarına su fıslatmanız iyi olacaktır.

Sulama: Karides çiçeğinin kışın su ihtiyacı azalacağından toprağı kurumadan sulama yapmayın. Yazın ise toprağı tam kurumadan sulama yapınız.

Gübreleme: Toprak isteği olarak humuslu ve geçirgen topraklarda iyi yetişir. Toprak karışımına yanmış koyun veya solucan gübresi kullanırsanız gübre ihtiyacını karşılamış olursunuz. 2-3 yılda bir saksı değişimi yapmanız da iyi olacaktır.

Budama: Düzenli çiçeklenme ve uygun form için uç alma yapılıp dallanma ve çiçeklenme teşvik edilmelidir. Çiçeği geçmiş olan dallar budanmalıdır. Budamayla toplu görünüm verilebileceği gibi uygun budama teknikleri ile tijli fidanlar yetiştirilebilir. Dipten 3 kuvvetli sürgün büyütülerek bu sürgünün uzaması ve tüm yan dallarının alınması ve ortaya dikilen desteğe sardırılarak büyütülmesiyle saç örgülü tijli fidan elde edilmiş olur.

karides-cicegi-fidani

Çoğaltımı: Üretimi çelikle yapılır. Çelikler çiçekte olmayan yarı olgun sürgünlerin uçlarından Mart-Nisan aylarında alınarak hazırlanır. Alınan çelikler hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımına dikilir. Ortam sıcaklığı 18 C dolayında tutulursa, çelikler 2-3 hafta içerisinde köklenir.

karidescicek

 

Karides çiçeği yetiştiriciliği hakkında bilgiler vermeye çalıştım faydalı olması dileklerimle..

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.