Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Nisan 2021

Karakafes

karakafes otu

karakafes

Bahçenize Değer Katacak Olan 27 Tıbbi Bitki

22. Karakafes, Kara Kafes Otu, Eşekkulağı 

Karakafes otu, vücut hücrelerinin doğal olarak yenilenmesini hızlandıran allantoin içerir. Çocuklarda diş ve kemik yapıcı özelliğe sahip olmakla ün kazanmıştır. Dahili kullanımından ziyade harici yani dıştan kullanımı daha güvenlidir.

karakafes otu

Aşağıdaki gibi geniş bir yelpazeyi kapsayan birçok hastalığa iyi gelmektedir:

bronşiyal problemler karakafes
kırık kemikler karakafes
burkulmalar karakafes
artrit karakafes
mide ve varis ülserleri karakafes
ciddi yanıklar karakafes
akne karakafes
kesikler karakafes
morluklar karakafes
burkulmalar karakafes
yaralar karakafes
egzama
varisli damarlar

Yaygın Kullanım Alanları

karakafesKök ve yaprakları yaraları iyileştirmeye yardımcı olmak için haricen kullanılır. Karakafes çayı öksürük giderici ve rahatlatıcı olarak tüketilir. Dahili kullanımında devam eden tartışmalar olmasına rağmen kemik kırıklarının iyileştirilmesinde sağladığı faydalarıyla öne çıkan bir ottur.

Yayılımı için daha ziyade tohumdan yetiştirme yerine kök çeliği, yaprak veya tepe kesme yöntemleri tercih edilir. Bitki kök çelikleri killi topraklarda daha az derine ekilirken, kumlu topraklarda ise daha derine ekilir (5-20 cm arasında). Bitkinin ekimi 100 cm aralıklarla yapılır.

 

karakafes

Yetiştirme Önerileri

Karakafes otu kısmı gölgeden ziyade tam güneş gören yerleri sever. Tek yıllık bitkidir ve özellikle bahar ve yaz aylarında çok hızlı büyür. Kuraklığa toleranslıdır ancak düzenli sulama ile çok hızlı büyür. pH’ı  6,0-7,0 aralığında olan zengin ornagik toprakları sever. Kumlu topraktan killi toprağa kadar farklı toprak türlerinde yetiştirilebilir. Karakafes tohumunda iki yıla kadar çimlenme olmayabileceği için, eğer tohumdan yetiştirilecekse, tohumun önceden kış boyunca soğuklanması gerekmektedir.

 

karakafes kremi

Allantoin: 

karakafesYara iyileştirmede Allantoin’in etkisi biraz karışıktır. Önce ölü hücre uzaklaştırılır ve yaralı alan temizlenir. İyileştirme ve hızlandırma etkisi bunu takip eder. Bir çok durumda birkaç uygulamadan sonra yara ağrılarının ortadan kalktığı görülmüştür. Kötü bir şekilde yaralanmış, ezilmiş ve sert havaya maruz kalmış cilt üzerinde iyi bir iyileşme sağlar. Allantoinin diğer özelliği keratolitik hareketidir. Uygulandığı cilde yumuşaklık, düzlük ve sağlıklı görünüm verir. Daha az önemli olmak üzere bir diğer özelliği, cilt nemi üzerindeki yararlı etkisidir.

Allantoin önemli bir şekilde tıbbi ve kozmetik ürünlerinin geniş bir aralığı için kullanışlıdır. Daha da fazlası kozmetikte kullanılan aktif maddelerin çoğuyla ve tıbbi alanda kullanılan bilinen birçok maddeyle dermatolojik olarak uyumludur. Bu yüzden spesifik uygulamalar için olan ürünlerin geliştirilmesinde bir çok olasılığa imkan verir. Düşük miktarlarda bile etkili oluşu, Allantoinin ayrıca ekonomik olarak da uygun olmasını sağlar.

Kozmetik amaçlı allantoin Karakafes bitkisinden elde edilir. Cilt bakım ürünlerinde kullanılması, nemlendirici, hücre yenileyici, tahriş giderici ve yaşlanma karşıtı etkisinden dolayıdır. Sadece cilt kremlerinde değil, traş ürünlerinde, diş macunlarında, güneş koruyucularda, saç boyalarında, şampuanlarda ya da renkli kozmetik ürünlerinde de allantoin yoğun olarak kullanılmaktadır.

Kaynakça:
* (kısmen) akbelkimya.com.tr/allantoin-104-urun
* (kısmen) dermoday.com/sozluk.php?detay=126

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bizim Bahçe dedi ki:

    Tohumlarda soğuklama ve katlama için şu linke tıklayıp bilgi alabilirsiniz. http://www.bizimbahce.net/forum/katlama-nedir-soguk-katlama-ve-tohum-ekim-zamanlari-t982.0.html

  2. Serpil Pirmit dedi ki:

    Merhaba karakafes tohumdan ekilecekse kış boyunca soğuklanması gereklidir demişsiniz bu işlem nasıl ve ne kadar süreyle yapılmalı bilgi verebilir misiniz?

Yorum Yaz