Karakafes Otundan Sıvı Gübre Yapımı

Karakafes Otundan Sıvı Gübre Yapımı

Karakafes Otundan Sıvı Gübre Yapımı

 

Karakafes ve Sıvı Gübresi

Karakafes otu hem insan tüketimine yönelik bitkisel bir şifa kaynağıdır hem de aynı zamanda bitkileriniz için çok iyi bir sıvı gübredir. Bu yazımızda karakafes otundan sıvı gübre yapımına dair bilgiyi sizlerle paylaşacağım. Ancak önce Karakafes Otunun şifahi özelliğini bir hatırlayalım bakalım;

“Karakafes otu, vücut hücrelerinin doğal olarak yenilenmesini hızlandıran allantoin içerir. Çocuklarda diş ve kemik yapıcı özelliğe sahip olmakla ün kazanmıştır. Dahili kullanımından ziyade harici yani dıştan kullanımı daha güvenlidir.

Kök ve yaprakları yaraları iyileştirmeye yardımcı olmak için haricen kullanılır. Karakafes çayı öksürük giderici ve rahatlatıcı olarak tüketilir. Dahili kullanımında devam eden tartışmalar olmasına rağmen kemik kırıklarının iyileştirilmesinde sağladığı faydalarıyla öne çıkan bir ottur.”

Şifahi özelliği çok uzun yıllardır bilinen Karakafes otu bitkiler için de en az insanlar için olduğu kadar şifahi niteliklere sahiptir. Karakafes otu bitkiler için tam bir iz-element deposudur; kalsiyum, magnezyum, potasyum, bakır, çinko, manganez, demir, bor ve azot açısından son derece zengin olan Karakafes otu güçlü ve derin köklere sahiptir. Bu özelliği sayesinde, yeraltı su katmanlarına nüfuz ederek, toprağın üst katmanında bulunmayan veya çok az miktarda bulunan son derece önemli bazı maddelerin toprak üstüne doğru yönelmesine sağlar. Bu değerli elementler bitkinin yapraklarında depolanır. İşte sıvı gübremizi Karakafes otunun yapraklarını kullanarak elde edeceğiz.

Sıvı gübreler bitkilerinizi beslemenin en pratik ve verimli yoludur; besinler alınabilir formda oldukları için bitkiler tarafından derhal emilirler. Bitki besleme işini birçok kimyasal gübre ile de yapabilirsiniz ancak, bu işi karakafes otu özü ile yapacak olursanız zengin içerikli organik gübreleme işini düşük maliyetle yapmış olursunuz.

Karakafes Sıvı Gübresi Nasıl Yapılır?

Karakafes Otu Sıvı Gübresi

 

 

Karakafes otunu yapraklarını dipten kesin. Karakafes otunun tüylü yaprakları cildinizi tahriş edebilir. Bu nedenle dilerseniz bir eldiven kullanabilirsiniz.

Karakafes Otu Sıvı Gübresi

 

 

Bitkinin çiçeklerini ve yaprakların sert olan gövde kısımlarını kesip atın. Kalan yaprak kısımları küçük parçalar halinde doğrayın ve içi su dolu olan bir varile koyarak kapağını sıkıca kapatın. Bu aşamada kapaklı bir varil kullanmanızı tavsiye ederiz; çünkü yapraklar su içinde çürüyüp ayrışmaya başladığında kısmen kötü koku oluşumu meydana gelebilir. Varil içindeki yaprakların dibe çökmesi için üzerine taş koyabilirsiniz.

 

Karakafes Otu Sıvı Gübresi

Varil içindeki süreci zaman zaman kontrol edin. Gerektiğinde suyu ve yaprakları zaman zaman karıştırarak çözülme sürecini hızlandırabilirsiniz. Karakafes otu yaprakları, kahverengimsi renkte sıvı bir hâl alana dek yavaş yavaş çözülecektir. Çözülme birkaç hafta içinde tamamlandıktan sonra varilin içindeki sıvıyı süzün ve bu sıvı gübresi serin ve karanlık bir yerde muhafaza edin.

 

Karakafes Otu Sıvı Gübresi

 Karakafes otu sıvı gübreniz hazır. Toplamış olduğunuz sıvı gübreyi sulandırarak kullanabilisiniz; 1 ölçü sıvı karakafes otu gübresine karşılık 10 ölçü su kullanarak gübreyi seyreltebilirsiniz. Hemen hatırlatalım ki, elde ettiğiniz sıvı gübre ne kadar koyu bir renkte ise o kadar çok seyreltmeniz gerekir. Potasyum bakımından zengin olan sıvı karakafes otu gübresini çiçeklenmeyi ve meyve tutumunu desteklemek için rahatça kullanabilirsiniz.

 

Not:

  • Karakafes Otundan Sıvı Gübre YapımıKarakafes otunu yanı sıra ayrıca eğreltiotu, yonca, kanaryaotu, ısırgan, hodan, hindiba ve çilek yapraklarını da kullanılarak daha zengi bir sıvı gübre yapabilirsiniz.
  • Yaprak bitlerinden kurtulmak için, 10 litre yağmur suyunu 1 litre karakafes otu sıvı gübresi ilave edin ve bu karışımı sadece 2 gün bekletin. Ardından bitlerin istila ettiği yaprakların üzerine hafifçe püskürtün. Gerektiğinde bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Bu çok etkili bir “dolaysız” böcek ilacıdır.
  • Kaliteli bir sıvı gübre elde etmek için yağmur suyunu kullanmanızı öneririz. Ancak eğer şebeke suyu kullanacaksanız, suyu kullanmadan önce bir iki gün ağzı açık bir kapta dinlendirerek içindeki klorun uçmasını sağlayın.
  • Sıvı gübreyi rahat bir şekilde süzmek isterseniz musluklu bir varil kullanabilirsiniz. İkinci bir yöntem ise varilin içinde ince gözenekleri olan bir tül koyup malzemeleri de bu tülün içine koymak; böylece süzme zamanı geldiğinde tülü kaldırdığınız zaman sıvı gübreyi tertemiz bir şekilde doğrudan süzmüş olacaksınız.

Karakafes Otundan Gübre Yapımı ile ilgili bir video konuyu daha iyi anlamak işe yarar sanırım…

Bol ve bereketli bahçeler…

1 yorum
  1. organik gübre diyor

    Teşekkürler çok güzel bir paylaşım olmuş. Gübre yapımında basit ve geri dönüşümlü bir yol.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.