Kanarya Gülü-Kerria Japonica

kanarya gülü

Kanarya Sarısı katmerli çiçekleriyle tüm dikkatleri üzerine çeken kanarya gülü çiçeği ile bahçe ve balkonlarınızı canlandırabilirsiniz. Nisan-Mayıs aylarında çiçeklenen kanarya gülü uzun süre çiçekleri üzerinde kalır bu haliyle oldukça gösterişli ve göz alıcıdır.

Kanarya gülü Çin ve Japonya’da doğal olarak yetişmektedir. Çalı gurubundan dır ve yaprak döker. Cinsinin tek temsilcisi olan kanarya gülleri hızlı ve kuvvetli gelişip 1,5-3 m. kadar boylanabilir ve bir o kadar da dağılım gösterirler. Kanarya gülü
kanarya gülü

Kerria Japonica problemsiz, zahmet istemeyen bir bitkidir. İyi drenajlı toprakları sever, killi topraklar için uygun değildir. Azotça zengin, geçirgen, kumlu topraklarda iyi gelişim gösterir.

En iyi, direk güneş ışığı almayan yarı gölge yerlerde yetişir. Tam güneş alan yerlerde de iyi yetişse de direk güneş ışığı çiçeğin rengini açabilmektedir.

Donlara dayanıklıdır. Sıcak ve serin iklimlerde rahatlıkla yetiştirilir.

 

Duvar kenarlarında, gruplanmalarda ya da tek tek kullanabilirsiniz. Karanlık köşeler ve kuzeye bakan bahçeler için idealdir.

Budama için genelde çiçekler solduktan sonra dallar budanarak gençleştirme yapılır. Bitki boyunu ve gelişimini isteğe göre sınırlamak için yine budama yapılır.

Kanarya gülü üretimi için yazın yeşil çelikleriyle rahatça bitkiyi çoğaltabilirsiniz. Sonbaharda ayırma ile ve kış sonu kök çeliğiyle üretilmektedir.

kanarya gülü
kanarya gülü

Kanarya gülünden bahsettik, güzel çiçeklerini ilk defa görenler bahçelerinde bu güzelliğe yer vermek isteyecektir. Bahçesi olmayanlar üzülmesin saksıda da bu güzel çiçeği yetiştirebilirsiniz. Haydi… Kanarya gülü fidanı satın alarak bahçenizi şenlendirin!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.