Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Şubat 2021

Hayıt

hayıt

Bahçenize Değer Katacak Olan 27 Tıbbi Bitki

27. Hayıt (Ayıd, Ayıt, Acı ayıt, Beşparmak, Namus Ağacı, Kadın otu, İffet Ağacı, Keşiş Çalısı, Rahip Biberi)

Hayıt (Vitex agnus-castus), mineçiçeğigiller (Verbenaceae) familyasından çok yıllık tıbbi bitki türüdür. 1-3 m yükseklikte, çalı görünümünde, soluk pembe ya da mavi çiçeklidir.

hayıt çiçeği

hayıt çiçeği

Mineçiçeğigiller familyasındandır. Hayıt kışın yapraklarını döken, oldukça baharatlı bir kokuya sahip, beyaz-mor çiçekli çalımsı bir ağaççıktır. Çiçekleri yaz sonu açar ve sonbaharda minik yemişler verir. Yaprakları 5-7 yaprakçıktan oluşur.  Akdeniz bölgesinde bolca bulunur. Kökü, yaprakları, yemişleri şifa için, sapıysa sepet yapımında kullanılır. Hayıtın bilimsel adı Yunanca’da namus anlamına gelen agnos-castus’tan gelir.

Hayıt takriben 2000 yıldır bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Hıristiyan ülkelerde özellikle de Avrupa’da ruhbanlar tarafından Karabiber yerine kullanılmıştır. Bu nedenle de Almanca ruhban biberi anlamına gelen Mönchspfefter ismi ile anılır. Hayıt tohumlarından elde edilen toz, ekstrakt ve tentürlerin erkeklerin cinsel gücünü azalttığı, bu nedenle Ruhbanların bunu kullandığı anlaşılmaktadır. Vatanının Akdeniz ülkeleri ve Türkistan olan bitki birçok ülkede hem süs bitkisi hem de natürel ilaç yapmak için yetiştirilmektedir.

hayıt bitkisi çiçeğiAlmanya’da, 1930 yılında, Dr. Cerhard Madaus’un hayıt üzerine yürüttüğü ilk bilimsel araştırmalar, bu bitkinin kadınların hormon dengesi üzerindeki olumlu etkilerini onaylar. O günden bugüne hayıt, bir ‘kadın otu’ olarak tanımlanmaya başlamıştır. Bilim adamları, hayıtın, vücutta hormon dengesini sağlayan hipofiz bezini düzenleyerek, hormon dengesizliğinden kaynaklanan kadın hastalıklarını iyileştirdiğini düşünüyorlar.

Bazı hormonların üretimini azaltırken diğerlerinin üretimini artırarak dengeyi gestagenler, hamileliği garantileyen hormonlar, lehine değiştirip hipofiz bezine etki eder. Böylece dişi üreme sistemindeki düzensizlikler için geniş bir kullanım uygulama vardır ve aşağıdaki durumlarda kulanımı büyük etkisi sağlamaktadır:

 • Adet gecikmelerini düzenler
 • Ağır adet dönemlerini düzenler
 • Hormonal dengesizlikten kaynaklanan doğurganlığı düzenler
 • Adet öncesi gerginlik giderici
 • Menopoza geçişi kolaylaştırır
 • Adet kesilmesi, sık sık adet görme, seyrek adet görme, uzun ve çok kanamalı adet görme durumlarında
 • İştahsızlığa karşı
 • Uykusuzluğa karşı
 • İktidarsızlığa karşı
 • Prostat iltihaplanmasına karşı
 • Kısırlığa karşı
 • Yumurtalık iltihaplanmasına karşı
 • Rahim ağrılarına karşı
 • Şişkinliğe ve göğüslerin yeterince süt yapmaması ve de ağrımasına karşı

Namus AğacıMeyveleri, infüzyon halinde (%2-5) idrar artırıcı, gaz söktürücü ve yatıştırıcı olarak da kullanılır. Kökleri sarı renk için iplik boyamada kullanılır. Dallarından örülen sepetler Batı Anadolu pazarlarında satılır. Akdeniz ve Batı Kafkasya’da yayılım gösterir. Türkiye’de Trakya ve Anadolu’da görülür. Ayrıca Antalya Altınova(Koyunlar Köyü)’da kurumuş göl halinde bulunmaktadır.

hayıt çayıÇay:

Hayıt tohumlarından iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir ve 5-10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. Bu çaydan sabah, öğle ve akşam birer bardak 2-3 ay süre ile içilir.

Hayıt Sirkesi:

Hayıt tohumlarından 50 gr hafif ezildikten sonra bir şişeye konu ve üzerine 250 ml kaliteli sirke ilave edildikten sonra 4-6 hafta güneş ışınlarından uzakta muhafaza edilir. Şişe iki günde bir çalkalanır ve bu süre sonunda süzülerek günde 3-5 defa bir kahve kaşığı bir miktar su ile alınır.

Hayıtın toplanması ve hazırlanması:

BeşparmakRengi iyice koyulaşan tohumlar, eylül-kasım döneminde toplanır ve gölgede kurutulup, hava almayan kaplarda saklanır.

Hayıt hapını, bitki ilacı satan eczanelerde, vitex agnus-castus adı altında bulabilirsiniz. Kendi ilacınızı kendiniz yapmak istiyorsanız önce hayıtı topladığınız yere dikkat etmeniz gerekir. Bitkiyi, araba yollarından ve ilaçlı tarım arazilerinden uzak yerlerden toplayın. Yemişleri toplamak için en uygun zaman Eylül ayıdır.

Tentür yapımı için topladığınız yemişler önce ezilip, sonra alkolün içinde birkaç hafta bekletilir. 35-40 derecelik iyi cins votka bu iş için idealdir. 300 gr. ezilmiş hayıt yemişi 1 litre alkolde en az iki hafta bekletilir. Karışımı arada bir sallamak gerekir. Tentür yapımında iki değişik görüş vardır; biri alkol-hayıt karışımını renksiz camda bir hafta güneşte bekletmek, diğeri ise karanlık, serin bir yerde birkaç hafta bekletmek. İki yöntemi de deneyip size uygun geleni yapmanızı öneririz. Bekleme süreci sonunda elde edilen bulamaç süzülür ve koyu renkli bir şişede saklanır. Bu şekilde yaptığınız ve serin bir yerde sakladığınız tentür iki-üç yıl bozulmadan dayanır. Hayıt kullanmanın bir diğer yolu da yemişlerini öğütmektir. Elde ettiğiniz tozu kapsüllere koyarak veya çay yaparak kullanabilirsiniz. Ancak yemişlerin öğütülür öğütülmez kullanılması gerekir. Aksi halde öğütülmeyle açığa çıkan bazı maddeler oksijenle temas sonucu bozulurlar.

Kullanım süresi ve dozu:

Hayıt, bitkibilimciler tarafından yavaş bir ot olarak tanımlanır. Bazı araştırmalara göre iyileşme belirtileri 10 gün içinde gözükmeye başlasa da tam bir tedavi için en az 6 ay boyunca günlük kullanımı gerekir. Hastalık belirtileri tamamen ortadan kalktıktan sonra 3-6 ay daha hayıtın kullanımına devam edilmelidir. Yoksa geriye dönüş yaşanır. Akne tedavisinde üç aylık kullanımın yeterli olduğu görülmüştür.

Hayıt tentürü için doz, sabahları aç karına 40 damladır (bir damlalık dolusu). Bazı otacılar 3 damlalık dolusu kullanılmasını önerirler. Taze öğütülmüş yemişlerinden günde 3-6 kapsül veya 400 mg tozundan demlenmiş çay.

Hayıt Suyu ve Faydaları:

hayıt suyuİçeriğinde uçucu yağlar, tanen, sineol ve glikozitler içerir. M.Ö. 450′de hayıttan ilk olarak bahseden tıbbın babası kabul edilen Hipokrat’tır. Yüksek ateş, başağrısı, gazlanma ve idrar arttırma için ama en önemlisi günümüzde de devam eden şekliyle” kadın hastalıkları” için tavsiye etmişlerdir.

Hayıt suyu ilk olarak tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat tarafından kullanılmaya başlamış şifalı etkilerinden dolayıda günümüze kadar kullanımı devam etmiştir. Şifalı bitkilerden elde edilen sular arasında en çok kullanılanlardan biridir.

hayıt tohumu

hayıt tohumu

Hayıt suyunun asıl etkisi özellikle kadınlara özel hastalıklardadır. Adet düzensizliklerin çok etkili olmakta ve bu problemi çözmekte oldukça başarılıdır. Ayrıca adet öncesi oluşan göğüs ağrısı ve sancısı, kramp, depresyon, gaz sıkışması için çok etkilidir. Hayıt suyu üzerine yapılan araştırmalar 3 ay düzenli kullanımda bu problemleri ortadan kaldırdığını ıspatlanmıştır.

Hayıt Suyunun Faydaları:

 • Adet düzensizliklerinin giderilmesinde etkilidir.
 • İdrar söktürücü, mide bağırsak gazlarını giderici ve teskin edici olarak kullanılır.
 • Hayıtın beyinde cinsel hormonlara etki ettiği bilimsel çalışmalarla belirlenmiştir.
 • Hormonal adet kanaması sıklığı veya miktar olarak fazlalığı vakalarında faydalıdır.
 • Ayrıca bazen hassas bayanların adet öncesi sivilce, gerginlik vs. gibi şikayetlerinde de yararlıdır.
 • Dizanteri, sıtma, ağız yara ve iltihaplarında, diş etlerinin sağlamlaştırılmasında kullanılır.sifalibitkileriniz.com
 • Adet gecikmesi, göğüs ağrısı, sancı, kramp ve depresyon, kalp ağrıları gibi semptomların giderilmesinde veya azaltılmasında etkilidir.
 • Adet öncesi sendromlarda, adet kanamalarındaki spazmlarda, menopozla ilgili bazı şikayetlerde ve süt veren kadınlarda süt eksikliğinde, adet dönemlerinde endokrin düzensizliklerinden kaynaklanan sinir ve cilt problemlerinde ve akne tedavisinde kullanılır.

Hayıt Suyu Nasıl Kullanılır?

1/4′ü hayıt suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz. Günde üç çay bardağı içilir. Yemeklerden sonra 1 kahve fincanı içilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz