Eviniz İçin Sağlıklı Bitki Alın

Eviniz İçin Sağlıklı Bitki Alın

Evinize çeşitli bitki veya çiçek almak zaman zaman oldukça bunaltıcı olabilmektedir. Fakat edineceğiniz birazcık bilgi ve tecrübe evinizde bugüne dek olmadığı kadar sağlıklı bir mini ormanınızın olmasını sağlayabilir.

Sağlıklı ev-içi veya iç mekan bitkilerini nasıl alabileceğinize dair birkaç ipucu ile başlayalım isterseniz. Eviniz İçin Sağlıklı Bitki Alın!

Birçok ev içi bitkisinin tropikal olduğunu biliyor muydunuz? Çünkü tropikal bitki örtüsü bitkileri (yağmur ormanlarını düşünün) yıl boyunca, oldukça koyu gölgelik yerlerde sabit 23-24 santigrat derece büyüyebilen tek bitki türleridir. (Tropikal olması nedeniyle, bitkiler örneğin nem severler. Bu nedenle kış ayları boyunca ısıtıcılarımız iç ortam nemini ve havayı kuruttukları için bitkilerimiz neredeyse can çekişirler.)

Eviniz İçin Sağlıklı Bitki Alın

1. Bitkilerinizi Güvenilir Bir Yerden Alın

Her şeyden önce ev içi bitkilerini güvenle alabileceğiniz, bilgi sahibi satıcıların çalıştığı bir sera veya yapı market vb. bir yer bulun. En doğrusu kendi bitkilerinizi bizzat kendinizin almasıdır, bu nedenle bitkilerinizi alırken veya seçim yaparken soru sorabilirsiniz.

 

Ev içi bitkileri satan birçok küçük çiçekçi, sera veya yapı market satışını yaptığı bitkileri önceden stoklar ve iyi bir satış dükkanı her türlü sorunuzu yanıtlayabilecek kadar bitki delisi olan sertifikalı çalışan barındırmalıdır.

2. Alacağınız Bitkinin Hastalıklı Olabilir

Eviniz İçin Sağlıklı Bitki Alın

 

 

 

 

 

 

 

Aradığınız bir bitkiyi bulduğunuz zaman, zarar görmüş yaprakları olup olmadığını, böceklenme (özellikle de yapak biti ve unlu böcekler) olup olmadığını ve herhangi bir hastalık belirtisi (siyah noktalar, sarı yapraklar gibi) görülüp görülmediğini iyice kontrol edin.Eğer yapraklar gevşek ve solgun gözüküyorsa, bu bitki muhtemelen ya susamıştır ya da hastalıklıdır.

 

3. Ev İçi Bitkileri Organik Değildir

Eviniz İçin Sağlıklı Bitki Alın

 

Alacağınız hiçbir iç mekan süs bitkisi organik olmayacaktır. Tüm ev için bitkileri (tropikal olanlar da dahil) seralarda yetiştirilmektedir – böcekler ve hastalıklar için en ideal ortamdır – ve hemen hemen hiçbir ticari sera tarım ilaçları olmaksızın bu işe girmez ve ayakta kalamaz. Bu nedenle asla hastalıklı veya böcek istilasına uğramış bir bitki satın almayın.

4. Bitkileriniz Hasarlı Olabilir

Buna ek olarak, alacağınız herhangi bir iç mekan bitkisi ya yurt dışından ya da bulunduğunuz bölgeye uzak olan bir şehirden size gelmektedir. Elinize ulaşıncaya kadar birçok kez el değiştirmektedir. Bu esnada ister istemez hasar görebilir. Alacağınız bitkilerin hasarlı olmamasına dikkat edin.

5. İnternetten Bitki Satın Alırken Dikkat Edin

Eğer aradığınız bitkiyi kendi başınıza bulamıyorsanız, online olarak internetten de alabilirsiniz. Ancak almadan önce internetten iyi bir araştırma yaparak bilgi sahibi olun. Online alınacak olan bitkiler oldukça sıra dışı ve nadir olabilirler ancak birebir mağazadan alacağınız bitkilere daha pahalıdırlar.

Ayrıca, konu ev bitkileri olunca “nadir” kavramı bitkinin ancak özel bir bakım ile sadece bir serada yetişmeye müsait olduğuna da işaret etmektedir.

Tavsiyemiz, eğer iç mekan bitkilerinde yeni iseniz yeterince bilgi sahibi olmadan ve bitki bakımında uzmanlaşmadan online olarak bitki satın almayınız.

Eviniz İçin Sağlıklı Bitki Alın

Eviniz İçin Sağlıklı Bitki Alın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.