Ev Tipi Mini Sera

Ev Tipi Mini Sera

Ev Tipi Mini Sera
Ev Tipi Mini Sera

Hadi Ev Tipi Mini Sera yapalım ve tohumların çimlenme durumunu bizzat kendi gözlerimizle gözlemliyelim. Sera dediğimize bakmayın, yapımı oldukça basittir…

Malzemeler:

  • Kapağıyla birlikte büyükçe bir plastik pet şişe
  • Makas (yetişkin gözetimi gerekecektir)
  • Pamuk şerit (veya pamuklu kumaştan kesilmiş bir parça kumaş)
  • Küçük bir plastik kap

Yapılışı:

1. Şişeyi Kesin

Pet şişeyi ortasından ikiye kesin. Bu konuda bir yetişkinden yardım alabilirsiniz. Şişeyi kestikten sonra aynı makas yardımıyla kapağında da bir delik açın.

Ev Tipi Mini Sera

2. Pamuk Şeridi Kapağa Takın

İnce pamuk şerit kumaşı önceden kapağa açmış olduğunuz delikten geçirin. Bu şerit kumaş toprağın sürekli olarak nemli kalmasını sağlayacaktır. Şerit geçirilmiş kapağı şişeye geri takın.

Ev Tipi Mini Sera

3. Su İlave Edin

Şişenin boş olan alt kısmına bir miktar su ilave edin. Daha sonra, şişenin pamuk şerit takılı olan üst kısmını şerit duya girecek biçimde tersten alt kısma yerleştirin. Bu işlemi yaparken su seviyesinin şeridi içine alacak yükseklikte olduğuna dikkat edin.

Ev Tipi Mini Sera

4. Toprak ve Tohumları İlave Edin

Şişenin ağzı açık olan üst kısmına toprağı doldurun. Ardından toprağa tohumları ekin.

Ev Tipi Mini Sera

5. Seranızın Bakımını Yapın

Tohumları ektikten sonra şişenin açıkta kalan üst kısmını küçük bir plastik kapla kapatın. Kapak olarak kullanacağınız bu plastik kabın üstünde çeşitli yerlerine delikler açmayı unutmayın. Aksi halde seranız hava almayacaktır. Seranız hazır. Seranızı sıcak ve güneşli bir yere bırakın. Yağmurlu havalarda taraça altı gibi bir yere almayı ihmal etmeyin. Eğer bunu yapmazsanız şişeniz su içinde kalacak ve her şey bozulacaktır.

Ev Tipi Mini Sera

Bol ve eğlenceli üretimler…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.