Dekoratif Ayçiçeği Yetiştirme

Dekoratif Ayçiçeği Yetiştirme

Dekoratif Ayçiçeği Yetiştirme
Dekoratif Ayçiçeği Yetiştirme

Dekotarif Saksılara Ayçiçeği Nasıl Ekilir?

Bu adım adım yetiştirme rehberi sayesinde ayçiçeği bitkisini dekoratif saksılar içinde daha da eğlenceli kılabilirsiniz. Dekoratif Ayçiçeği Yetiştirme rehberi için yazıyı takip edin!

Parlak ve güneş gibi canlı ayçiçekleri şirin bir saksı içinde nasıl görünür sizce? Saksılarınızı kendiniz dilediğiniz gibi boyayarak ve bir de onlara bir gülücük çizerek, onları daha da eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Çabuk sonuç almak için, bodur ayçiçeği tohumlarını tercih edin. Fakat eğer boyu sizi aşan bir ayçiçeği yetiştirmek istiyorsanız diğer türlere ve daha büyük bir saksıya bakın. Bu çalışmanın tamamlanma süresi yaklaşık 10 haftadır.

Malzemeler:

  • 5 Litrelik veya Daha Büyük Teneke Saksılar
  • Emaye Boyalar (vernikli boyalar)
  • Vazelin
  • Polietilen Torba
  • Ayçekirdekleri
  • Sulama Kabı
  • Kalem veya Sivri Uçlu Çubuk

1. Çiçek Saksılarının Boyanması

Saksıların üzere çizeceğiniz insan resimlerini önce bir kağıt üzerine çizin. Ardından vernikli boyalar ile çizdiğiniz deseni saksının üzerine kopyalayın.

Dekoratif Ayçiçeği Yetiştirme

2. Saksıların Toprakla Doldurulması

Teneke saksıların dibine su drenajı için kanallar açın. Bu iş için bir yetişkinden yardım alın. Daha sonra saksıların içine birer polietilen torba yerleştirin (bu torbalara da drenaj delikleri açmayı unutmayın!) Ardından her bir saksının dibine drenaj için bir miktar çakıl taşı yerleştirin. Ardından saksıları ağzına kadar toprakla doldurun ve iyice bir sulayın.

Dekoratif Ayçiçeği Yetiştirme

3. Dilediğiniz Ayçiçeği Tohumunu Seçin

Bodur ayçiçeği tohumları ile daha hızlı sonuç elde edebilirsiniz, ancak diğer türleri de deneyebilirsiniz.

Dekoratif Ayçiçeği Yetiştirme

4. Tohumların Ekilmesi

Her bir saksının tam merkezine yakın yere iki adet, 1,5 cm derinliğinde delik açın. Açtığınız bu deliklerin her birine bir tane tohum bırakın ve üzerini toprakla nazikçe kapatın. Ardından her saksının üzerini üzerine birkaç hava deliği açılmış olan polietilen torba ile kapatın.

Ayçiçeklerini tam güneş alan bir yerde yetiştirin. İyi drenajlı bir toprak kullanın. Tohumlar 2 veya 3 hafta içinde çimlenecek ve çiçekler 7 ile 10 hafta içinde açacaktır.

Dekoratif Ayçiçeği Yetiştirme

5. Son Dokunuşlar

Salyangozlardan korumak için dekoratif saksıların kenarlarına vazelin sürün. Saksıları güneşli bir konuma yerleştirin. Tohumların ilk yaprakları görünmeye başladığında saksının ağzını kapattığınız poşetleri kaldırın ve zayıf olan filizi söküp atın, güçlü olan büyümeye devam etsin.

Dekoratif Ayçiçeği Yetiştirme

6. Bitkinizi Sulayın

Su olmaksızın ayçiçekleri çabucak ölürler. Eğer bitkinizin gelişmekte olan birden fazla başı varsa, sonradan çıkan ve fazla olan başları kesin ki, güzel görünümlü bir ev işi çiçeğiniz olsun.

Dekoratif Ayçiçeği Yetiştirme

7. Ayçiçeklerine Gülen Yüz Yapın

Ayçiçeiğinizin açmasını bekleyin. Ardından, bir kalem veya sivri uçlu bir çubuk yardımıyla, çiçeğe yüz yapmak için bazı küçük çiçekcikleri dikkatlice sökün. Farklı biçimlerde gözler, burun ve ağız yapabilirsiniz.

Dekoratif Ayçiçeği Yetiştirme

Neşeli ve bereketli balkon bahçeciliği sizlerin olsun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.