Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Mart 2021

Bostanda Ayçiçeği Yetiştirme

Bostanda Ayçiçeği Yetiştirme

Bostanda Ayçiçeği Yetiştirme

Bostanda Ayçiçeği Yetiştirme

Ayçiçeği veya Günebakan… Hangisi kulağınıza hoş geliyorsa… Balkonunuzda, veya bostanınızda görünümü oldukça güzel olan bu bitkiyi yetiştirmek ister misiniz? Bostanda Ayçiçeği Yetiştirme başlıklı konumuzda size bu işin en pratik yolunu anlatacağız.

Malzemeler:

  • Ayçiçeği tohumu
  • Jiffy Saksı (Biyoçözünür Saksı)Jiffy Saksı
  • Kompost+ toprak
  • Mimi kürek
  • Sulama kabı
  • Bambu destek çubukları
  • Bağlama ipi

Not: Jiffy saksılar ideal materyallerin birleşiminden yapılmıştır. Jiffy Saksılarda, minimum %50 sfagnum yosunu, %50 ağaç lifleri ve pH seviyesini ayarlamak amacıyla eklenen az miktarda dolomitik kireç kullanılmaktadır. İdeal bir malzeme olan Sfagnum yosunu; mükemmel bir kök oluşumu, drenaj ve havalanma sağlarken, ağaç lifleri saksının şeklinin korur.

Kökler saksıyı kolaylıkla deler ve hava ile temas ettiğinde dışa doğru uzamasını durdurur (hava budaması). Dışa doğru uzamasını durduran kökler, saksı içerisinde yeni kökler geliştirerek mükemmel bir kök sistemi oluşturur. Şaşırtma sırasında saksı çıkartılmadan ekim yapılır ve büyümesi duran kökler yanal ve dikey olarak büyümelerine devam eder. Bu yüzden bitkide şaşırtma şoku diye tabir edilen etki görülmez. Saksı aktarıldığı ortamda organik etkileşim sonucu çözülür ve ortamın organik yapısını zenginleştirir.

Uygulama:

1. Jiffy Saksıların Kompost + Toprakla Doldurulması

Bostanda Ayçiçeği Yetiştirme

9 cm.lik jiffy saksısını kompost ve toprak karışımı olan malzeme ile doldurun. Eğer bulabilirseniz tohum çimlendirmede kullanılan hazır tohum kompostlarını da alıp kullanabilirsiniz. Ancak kendiniz hazırlamak isterseniz, 1 ölçü kompost + 1 ölçü kaliteli ve temiz bahçe toprağı ve tercihen bir ölçü de ince ve temiz dere kumu ile bir karışım da elde edebilirsiniz.

2. Tohumların Ekilmesi

Bostanda Ayçiçeği Yetiştirme

Her bir saksıya bir tohum ekin ve tohumu nazikçe yüzeyden aşağıya doğru bastırarak toprağa gömün. Ekim işlemini bahar aylarında ev içinde veya ısıtılmış serada yapın. Bu arada tohumlar geç ilkbaharda ve erken yaz aylarında doğrudan bostana da ekilebilir, fakat daha büyük çiçekler elde etmek için ekime erken başlayın.

3. İyi Bir Sulama Yapın

Bostanda Ayçiçeği Yetiştirme

Tohumlar çimlendikten sonra, bitkileri iyice bir sulayın. Eğer erken başlamış iseniz, hâlâ ev içinde veya kapalı alandayken, daha kuvvetli bir büyüme için fidelerinizi daha geniş bir saksıya aktarmanız gerekebilir.

4. Saksı Değişimi Yapın veya Doğrudan Toprağa Dikin

Bostanda Ayçiçeği Yetiştirme

Büyümeye başlayan fidelerinizi daha geniş bir saksıya aktarın veya eğer fidelerinizin kökleri jiffy saksının dilerinden dışarı çıkmaya başlamışsa, doğrudan toprağa dikin. Dışarıda olası don riski tamamen geçtikten sonra, fidelerinizi jiffy saksılarıyla beraber, bostanda daha önceden bol miktarda kompostla hazırlamış olduğunuz bitki dikim çukurlarına dikin.

5. İpucu: Fidelerinizi Bambu Çubuklarla Destekleyin

Bostanda Ayçiçeği Yetiştirme

Fidelerinizin büyüme esnasında eğilip kırılmaması için onları bambu çubuklarla destekleyin. Hızla büyümeye başlayan fidelerinizi düzenli olarak sulayın ve hepsinden önemli düzenli olarak besin (uygun gübreler) vermeyi ihmal etmeyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz