Begonvil çiçeği bakımı

Begonvil (gelin duvağı) tijli form, sarılıcı bir bitki olup çiçekli sarmaşıkların nadir türlerindendir. Begonvil Sarıldığı yapıya eşsiz bir değer katar. Begonvil çiçeği genelde Ege ve Akdeniz bölgelerinde görmeye alışık olduğumuz çiçekli bir bitkidir. Fransa’dan dünyaya yayılan begonvil çiçeği bakımı kolay bir bitkidir. Begonvil çiçeği bakımının en önemli bölümü budama dır. Begonvil budaması yaparken bitkinin gelişimini engelleyecek dallar kesilir ve yeni filizler, sürgünlere yer açılır. Sağlıklı begonvil çiçeği için güneş ihtiyacı unutulmamalı. Begonvil güneşi çok sever. Soğuk havalar ve güçlü rüzgarlardan hoşlanmaz. Bu nedenle kuytu bir köşeye dikilmelidir fakat güneş gören bir yer olmalıdır. Arada gübre vermek begonvilin coşması için önemlidir. Geçirgen toprak seven begonvil ilk dikimde ve sonraki yıllarında solucan gübresi vermenizi tavsiye ederim. Sağlıklı begonvil çiçeği için güneş ihtiyacı unutulmamalı. Aydınlık, yarı gölge, hafif güneşli yerlerden hoşlanırlar. Soğuk havalar ve güçlü rüzgarlardan hoşlanmaz. Bu nedenle kuytu bir köşeye dikilmelidir fakat güneş gören bir yer olmalıdır. Arada gübre vermek begonvilin coşması için önemlidir. Geçirgen toprak seven begonvil ilk dikimde ve sonraki yıllarında solucan gübresi vermenizi tavsiye ederim. Daha detaylı begonvil çiçeği bakımı için aşağıda ayrıntıları bulabilirsiniz;

Toprak isteği: Yaprak çürüntüsü karıştırılmış, bahçe toprağına dişli nehir kumu ilavesi gereklidir. B.glabra için daha killi, B.spectabilis için daha geçirgen bir toprak gereklidir.

Su isteği: Kışın normal, yazın ise su isteği çok fazladır. Yaz aylarında bilhassa yapraklara sık sık su püskürtmek gerekir. Nisbi rutubetli yerleri severler.

Isı isteği: Kış aylarında 8-10 C ısı isterler. Bahçede yetiştirilen türler için kış donlarına karşı önlem alınması gerekir.

Işık isteği: Aydınlık, yarı gölge, hafif güneşli yerlerden hoşlanırlar. Kapalı ve havadar olmayan salonlarda yaprak ve çiçeklerini dökerler.

Gübrelenmesi: 4-8. aylar arası haftada bir kez 2 gr. karışık gübre 1 lt. suda eritilerek verilir. Bilinen belirgin bir belirtisi yoktur. Ancak kuvvetli güneşten sakınılmalı ve havadar yerleri seçip direk rüzgara karşı bırakılmamalıdır.

Üretimi: Begonvil üretimi ise anaç bitkilerden alınan çeliklerin köklendirilmesi ile begonvil fidanı elde edilir. Özellikle yan sürgünlerden alınan ve ökçeli tipte hazırlanan çelikler daha iyi köklenmektedirler.

Begonviller sürekli olarak eski yaprakları dökerek kendini yeniler. Bu temizlik problemi yaratabilir.Özellikle gölgeleme elemanlarının üzerinde kullanıldığında altında bulunan bitkilerin Begonvilin dökülen yapraklarını kolayca temizlemeye izin verici nitelikte olması akılda bulundurulmalıdır. Karasal iklimli yerlerde kışın dona karşı çok hassastır. Begonviller güneşi sever, ılıman iklimde sağlıklı gelişir. Yazın çiçeklenir asitli toprak hariç tüm toprak çeşitlerinde yetişir. Rüzgardan korumayı unutmayın. Dayanıklı destek yapın, böylece gelişimli yönlendirebilirsiniz. Önce çok su verin, ama daha sonra suyunu azaltın, çünkü az su çok çiçek demektir. Eğer budamayıp kendi haline bırakırsanız kontrolsüzce büyümeye devam edebilir. Ancak budarken mutlaka eldiven kullanın çünkü dikenlidir. B.Spectabilis mor renkli olan türdür. Brakterlerin en büyük türlerinden biridir.Jamaica White beyaz renklidir. Soğuğa en dayanıksız olan türdendir. Rainbow Gold ise kırmızı renklidir ve Spectabilise göre daha seyrek bir yapısı vardır.

Saksıda Begonvil Çiçeği Yetiştirmek: Eğer ikliminiz begonvil yetiştirmeye müsait değilse, saksıda begonvil yetiştirebilirsiniz. Bu sayede kışın soğuklar başlayınca saksınızı soğuktan koruduğunuz sürece uzun yıllar saksıda begonvil yetiştirebilirsiniz. 2-3 yılda bir saksı toprağını değiştirmenizde fayda var. Saksıda begonvil yetiştirmenin bir püf noktası da solucan gübresini ihmal etmeyin derim.

Begonvil fidanı aldıysanız yukarıda paylaştığım begonvil bakımı detaylarına dikkat ederseniz kolayca begonvil yetiştirebilirsiniz. Yinede sorularınız olursa yorum bölümüne sorularınızı sorabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.