Alev ağacı fidanı

Alev ağacı fidanı peyzaj çalışmalarında sıkça tercih edilen dayanıklı bir dış mekan süs bitkisidir. Yeni sürgünleri alev kırmızısı rengindedir, bitkinin adı buradan gelmektedir. Alev çalısı olarak da söylenmektedir. Normal şartlarda 10 mt. kadar uzayabilen alev ağacı bitkisi budamalar la uygun istenilen boyda tutulabilir. Budanmaya uygundur. Ayrıca bodur alev ağacı çeşitleri de vardır bunlarda 1 mt. kadar uzayabilirler. Alev çalısı fidanı her dem yeşildir yaprak dökmez. Nemli toprakları sever, bol güneşten hoşlanır. Nisan ve mayıs aylarında demet ve salkım halinde beyaz renkli çiçek açar bu çiçekler kokuludur. Meyveleri sonbahar da olgunlaşır ve kırmızı renktedir. Meyveleri kuşlar için besin kaynağıdır.

alev çalısı
resim:alev çalısı

Alev ağacı fidanları iyi bir çit bitkisidir. Park ve bahçe düzenlemelerinde ilkbahardaki gösterişli rengi nedeniyle vurgu amaçlı soliter veya gruplar halinde kullanılırlar. Çit Duvar olarak ta kullanılır. Ayrıca bahçelerin dışında saksılarda da yetiştirilebilen alev çalısı, balkon ve terasların da güzelleştirilmesi için sıkça tercih edilir. Ortalama boyu düzenli bakımla 50 santimetre olan bu ağaç, kendi başına büyümeye bırakıldığında 10 metreye kadar ulaşabilmektedir. Alev ağacı hızlı büyüyen bir bitkidir.

Alev ağacı budamaya uygun olduğundan değişik şekillerde büyütülebilir. Küp şeklinde ya da oval bir formda budanabilir. Tijli top alev ağacı fidanı şeklinde üretilebilmektedir. Yaprak uçlarının kırmızı, alt kısımlarının yeşil olması sayesinde hoş bir görüntü ortaya çıkaran alev ağacı dört mevsim bahçeleri güzel göstermektedir.

Çit bitkisi: Alev ağacı
Çit bitkisi: Alev ağacı

Güçlü bir yapı oluşumu için minimum budama yapılmalı. İlkbahar ve yaz aylarında bitkinin şeklini kontrol altında tutmak için uç kısımlarından az miktarda kesmek faydalı olacaktır. Ağustos ortasından sonraki budamalardan kaçınmak gerekir, aksi taktirde yeni süren sürgünler soğuklara karşı çok dayanıksız olur.

Balkon ve terasınız da yada dükkan önlerinde saksıda alev ağacı fidanı büyütebilirsiniz. Bunun için dikim yapılacak saksı en az 20 lt. kapasiteli olmalıdır. Bahçe toprağı ve torf karıştırılıp saksıya konulmalıdır. Saksının bol güneş alan bir yere konulması gerekir. Yaz aylarında haftada 3 – 4 kez sulanarak toprağın sürekli nemli tutulması sağlanmalıdır.

saksıda alev ağacı
resim: saksıda alev ağacı

Alev ağacı (Photinia) güneşli ve yarı gölge yerleri sever. -15°C’e kadar olan soğuklara dayanıklıdır. Soğuk rüzgar ve buzlu hava şartlarının uzaması yapraklarda lekelene zararına neden olabilir.

Verimli ve nemli toprakları sever. Her bir alev çalısının kök bölgesine, %8 Azot, %8 Fosfor ve %8 Potasyum ve ilave mikro element içeren kolay eriyebilir gübrelerden 30-40 gr (yarım kahve fincanı)  serperek ardından sulayarak bitkinizi gübrelemeniz onu şımartacaktır. Yaz aylarında gübrelemeye devam etmeniz sağlıklı bitkiler oluşturmanızı sağlayacaktır.

Yaprak biti ve koşnil bilinen zararlılarıdır. Diğer bitkilerde olduğu gibi mücadele edilebilir.

Alev ağacı nasıl çoğaltılır: Çelikle sera ortamında üretilir, cocopeat ve perlit karışımında köklen dirilebilir.

Alev çalısı fidanı saksılarda satışa sunulduğundan dört mevsim alev ağacı dikilebilir. Alev ağacı fiyatı fidanın büyüklüğüne göre değişmektedir.

Geliştirilen Çeşitleri:

Magical Volcano Alev ağacı
Magical Volcano Hollanda’da geliştirilmiş 2014 yılında patent alınmış bir alev çalısı dır.  Yaprakları ilex bitkisi gibi tırtıklı dır. -23 dereye kadar dayanıklıdır. Yılda 3-4 kez yeni sürgün verir ve yeni sürgünler çok albenili kırmızı renktedir. Klasik alev ağacına göre daha kompakttır ve hem çit olarak hem de tek başına kullanılabilir.
alev çalısı
alev çalısı
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.