Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

Pomelo-Şadok-Ağaç Kavunu

Portakal, mandalina, limon, greyfurt ülkemizde bilinen turunçgillerin başında gelmekte. Oysa turunçgil ailesinin çok geniş bir çeşitliliği var. Ve belkide daha önce hiç duymadığımız turunçgiller yabancı ülkelerde fazlaca yetiştirilmekte. Önceki konumuzda Avustralya parmak limonundan bahsetmiştim. Bugün de yine farklı bir turunçgil ağacını sizlerle tanıştırmak istiyorum.

agac kavunu

agac kavunu

Başlıkta belirttiğim isimlerle tanınan pomelo meyvesine şadok, ağaç kavunu veya çin greyfurtu da denmekte. Uzaktan bakıldığında kavuna benzeyen bu dev meyveler greyfurt benzer pazarda görüp greyfurt diye satın almanız mümkündür. Greyfurt gibi ekşi olmayıp daha tatlı ve yemesi keyifli bir bitki olan ağaç kavunununun faydaları da saymakla bitmiyor.

Ülkemizde henüz yeni bir meyve olan pomelo, Vietnam, Çin ve Tayland’ da yoğun olarak yetiştirilmektedir kökeni Malezya’dır.

Pomelo’ nun kabuğu oldukça kalın ve yeşil ile sarı arası bir renktedir.  Kabuğu soyulduktan sonra ulaşılan pembemsi kırmızı kısmının tadı oldukça tatlıdır. Greyfurtu ekşiliğinden yiyemeyen bu meyveyi daha çok sevecektir. Kabuğunu soyduktan sonra meyveyi kaplayan zarını soymanız gerekmekte, acı olan bu zarı kolayca soyduktan sonra şeftali ve greyfurt karışımında güzel bir lezzet karşınıza çıkmakta.

agaç kavunu

agaç kavunu

Meyvesinin büyüklüğüne aldanıp hormonlu demeyin! Ağaç kavunu meyvesi 15-20 cm büyüklüğünde ve bir tanesinin ağırlığı 2 kilograma kadar çıkmaktadır.

Ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşan şadok yetiştiriciliği, Akdeniz bölgesinde az da olsa deneme bahçeleri kurulmakta. Deneme bahçeleri kuran üreticiler genel olarak verimden ve meyveye olan ilgiden memnunlar.

3 yaşında meyve vermeye başlayan şadok ağaçları yaşlandıkça meyve verimini arttırmakta ve ağaç başına 150 kg civarı meyve verdiği söylenmekte. Genel olarak yavaş büyüyen ağaç kavunları tam verime 15 yıl sonra geçebilmekte.

Soğuğa en dayanıklı turunçgil olarak bilinen pomelo, yurdun diğer bölgelerinde de üretilme şansına sahip.

Alternatif tarım ürünleri olarak şadok yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Yada bölgeniz yetiştirmeye uygunsa bahçenizde bu büyük cüsseli meyveyi yetiştirerek farklılık gösterebilirsiniz. Şadok fidanı satın alarak ülkemizdeki ilk üreticilerden olabilirsiniz. Ağaç kavunu fidanı yada pomelo fidanı diye aradığınızda bu fidanları bulma şansınız var.

Bu konuyu beğendiyseniz sayfanın aktif linki kaynak olarak belirtilerek blog ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

http://www.bizimbahce.net/agaclar/pomelo-sadok-agac-kavunu.htm

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz