Nonpareil Badem Fidanı

Nonpareil Bademi elle kırılan badem grubundadır ve Kaliforniya’ da mevcut çeşitlerin içinde iyisi olarak kabul edilir. Nonpareil bademi orta büyüklükte meyveye sahiptir. Randımanı % 58–63 olup çift badem oranı % 5– 10’dur. Kabuğu çok ince olan Nonpareil bademinin iç kalitesi çok yüksektir.

Nonpareil badem fidanı çok yüksek rakımlara dikilmesi tavsiye edilmez. Dikildiği ilk yıllarda düşük verim sergilese de ağacın gelişip büyümesiyle verimi artar. Ağacı kuvvetli büyür, verimliliği iyidir.

Elle kırılan badem çeşitlerinin en büyük dezavantajları ince kabuğundan dolayı kuş zararları olabilmektedir ve hasat edilen ürünü muhafazası zordur.

nonpareil bademi

nonpareil-bademi

Badem fidanı dikeceklerin ilgilendiği en önemli konulardan biride ağacın çiçeklenme zamanıdır. Biliyorsunuz badem ağaçları ilk çiçeklenen ağaçlardan olduğundan erken donlardan fazlaca etkilenip ciddi ürün kaybı olmaktadır. Bu yüzden badem fidanı alırken çeşit seçimi çok önemlidir. Geç çiçek açan çeşitler seçilmelidir. Nonpareil ağaçları mart ortası gibi çiçeklenir. Eylül başında hasat edilir.

Tozlayıcıları Teksas bademi ve Ne Plus Ultra bademidir.

Badem yetiştiriciliğinde önemli bir diğer faktörde uygun tozlayıcı seçimidir. Nonpareil badem ağaçlarının en uygun tozlayıcıları Teksas bademi ve Ne Plus Ultra bademidir. Nonpareil badem fidanı dikecekseniz yüksek verim ve meyve tutumu için mutlaka bu tozlayıcılardan bahçenize dikmeli siniz.

Amerikan Nonpareil Badem fidanları aşı ile üretilir. Bunun için isteğe göre uygun anaçlar yetiştirilerek, bu anaçlara nonpareil sürgünlerinden alınan gözlerle genelde göz aşısı yapılarak üretilir. Anaç olarak acı badem anacı, yarı bodur ve bodur badem anaçları kullanılmaktadır. Aşılı badem fidanı üretiminin kontroller dahilinde yapılması ve sertifikalanması önem arz eder. Sertifikalı nonpareil badem fidanı üretici ve alıcı arasında güven oluşturmaktadır. Sertifikalı fidanlarla yapılan bahçe tesislerinde devlet teşviği daha fazladır.

Tüplü nonpareil badem fidanları dört mevsim dikilebilir. Çıplak köklü nonpareil fidanları ise bulunduğunuz bölgeye göre değişmekle birlikte sonbahardan kış sonuna kadar dikilebilir.

 

nonpareil badem fidanı
nonpareil badem fidanı 
2 Yorumlar
 1. Mert İNÇ diyor

  Merhabalar;

  Manisa KULA ilçesindeki arazimde badem yetiştiriciliği düşünmekteyim.
  Nonpareil cinsi badem düşünmekteyim. 300 adet tüplü sertifikalı badem fidan fiyat bilgisi alabilir miyim.

  İyi çalışmalar.

 2. Yusuf diyor

  NONPareil pademi döllenme ultra ve teksasla yeterli olmuyor ne önerisiniz.
  kendi bahçemizde yetiştirdigimiz nonpareil pademi pazrlamada zorlanıyoruz. Bu konularda bize yardımcı olurmusunuz.SAYGILARIMLA Gsm :0535 972 28 89

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.