Japon ayvası fidanı

Gül ailesinden (Rosaceae). Çin ve Japonya kökenli yaprak döken bir çalı olan bahar dalı (Chaenomeles Japonica) ilk baharda açan çiçekleri için yetiştirilir. Gerçekte bir ayva türü olmamasına rağmen, süs ayvası ve japon ayvası olarak da adlandırılır.

İlk baharda açan göz alıcı çiçekleri pembe dışında, beyaz, turuncu ve kırmızı olabilmektedir. Göz alıcı çiçekleri dalların yapraklanma sın dan önce açar. Çiçekleri için yetiştirilir ve peyzaj da kullanılır. Bahçenizde baharı hissetmek istiyorsanız japon ayvası fidanı dikin!

bahar dalı çiçeği
resim: bahar dalı çiçeği

İlkbahar boyunca çiçeklerinin güzelliğiyle dikkat çeken bahar dalı bitkisi,  çiçeklenmeyi takiben bronz kırmızı renkte açan yaprakları sonradan koyu yeşil renk alırlar. Sonbahar da sarı renkli meyveleriyle ilgi çekerler.

Çiçekli ya da meyveli olarak kesilen dalları iç mekan düzenlemelerinde kullanılabilir. Yurt dışında ilkbaharda bu bitkiden yapılmış çok değişik çiçek aranjmanları ilgi çekici’dir. Kesme çiçeklerde Japon ayvası tam çiçek açmadan dallar kesilmelidir. Dallar uzun süre çiçekli kalabilir.

Bahar dalı çiçekleri eski sürgün dalları üzerinde açtıklarından, ya budanmamalı ya da çiçeklenmeyi takiben dikkatlice budanmalıdır.

Bahar dalı bitkisi kış donlarına ve kuvvetli soğuklara dayanıklıdır hatta böyle bölgelerde çok daha iyi çiçeklenme gösterir bu nedenle tüm bölgelerimizde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Japon ayvası fidanını güneş alan yerlere dikilmeli. Bir çok toprak çeşidinde yetişebilir azotça fakir, kireçli ve kumlu topraklarda tatminkar gelişme sağlarlar. Aşırı kireçli topraklar hariç tüm alanlarda, özellikle killi topraklarda yetişir.

japon ayvası
resim: japon ayvası

Japon ayvası, bodur yapısından dolayı değişik çit isteyenlere ideal bir çit bitkisi olabilir. 90 santim arayla dikeceğiniz bitkiyi yaz sonunda ya da çiçekleri geçtikten sonra budayın. 1 mt civarında tutarak çit bitkisi olarak kullanılabilir.

Fazla sulama istemez.

Üretilmeleri tohumla, sonbaharda aşı ve çelikle ilkbaharda da çelikle olur. Kök çelikleriyle de üretilmesi mümkündür. Japon ayvası fidanları dip sürgünleriyle de üretilebilirler. Özellikle yaşlı bitkiler fazla miktarda dip sürgünü verirler. Bu dip sürgünleri iyi köklenmişlerse kış aylarında sökülerek kullanılabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.