Hünnap Yetiştiriciliği

Hünnap, Ünnap, Hinnap, İnnap, Çiğde, Kuran İğdesi gibi yerel isimleri bulunan şifalı bir bitkidir. Birçok faydaları olan Hünnap ülkemizde yeterince tanınmamaktadır.

Genellikle bazı bölgelerimizde doğal bitki örtüsü içerisinde kendiliğinden çoğalmaktadır.
Üretimi ise oldukça sınırlıdır. İyi fiyatlara alıcı bulan bu meyvenin kültür şartlarında üretiminin yapılması iyi kazanç getirecektir. Kültür ırkı bir meyve olmadığı için hastalık ve zararlılara oldukça dayanıklıdır. Bahçenizde ilaçlama yapmadan kolayca yetiştirilebilir.
Orman ağacı olarak nitelenen hünnap, erozyon kontrolü için ağaçlandırma çalışmalarında da kullanılmaktadır.
Ülkemizde hünnap meyvesinin sınıflandırılması ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır. Aşağıdaki sınıflandırma ülkemizde var olduğu düşünülen bir türe ait sınıflandırmadır.

Alem                       : Plantae
Bölüm                    : Magnophyta
Takım                     : Rosales
Familya                  : Rhannaceae
Cins                         : Zizyphus
Tür                          : Zizyphus jujuba

hünnap ağacı ve meyveleri

Hünnap Meyvesi ve Ağacının Özellikleri:

Hünnap meyvesinin olgunlaşmamış hali zeytin yeşili, olgunlaşmış hali ise koyu kırmızı renktedir. Leblebiden cevize kadar çeşitli büyüklükte türleri veya varyeteleri vardır. Eti olgunlaşmadan önce beyaz, olgunlaştıktan sonra ise sarıdır. Oldukça lezzetlidir. Eti kabuğundan ayrılmaz. Çekirdeği iki ucu sivri ve oldukça sert bir kabuk içerisindedir. Hünnap ağacı ise 3-4 m. Yükseklikte, sık dalları olan dikenli bir ağaçtır. Nisan- Mayıs aylarında sarı renkli çiçekler açar. Ilıman iklimi seven bir bitkidir. Ülkemizdeki türler ile ilgili bilimsel araştırmalar yapılmamıştır. Yetiştiği bölgelerde genellikle büyüklüğüne göre sınıflandırılır. Orta boy olanlar daha makbuldür.
Hünnap Meyvesinin Faydaları:

Ülkemizde Hünnap ve faydaları ile ilgili bilimsel araştırmalar bulunmamakla birlikte alternatif tıp uygulamalarında;

Bronşit, astım gibi akciğer hastalıklarında balgam söktürücü
İdrar yolu hastalıkları
Kabızlık
Kolesterol ve damar hastalıkları

Gibi bir takım faydaları belirtilmektedir

Kullanımı:

Hünnap, taze meyve ve kurutulmuş yemiş olarak tüketilir. Olgun meyveleri ve kurutulmuşu oldukça lezzetlidir.
Kuru meyve ile yapraklarından çay yapılıp içilmektedir. Reçeli yapılmaktadır. Ayrıca kurutulmuşu süt ile kaynatılarak günlük kür şeklinde kullanılmaktadır.

Yetiştiği Yerler:

Batı ve Güney Anadolu’da yetişir. Denizli ili Çivril ilçesi sınırları içerisinde bulunan Gümüşsu kasabasında doğal bitki örtüsü içerisinde bol miktarda bulunur. Doğal olarak bulunduğu bölgelerde erozyon kontrolünde önemli rol oynamaktadır. Ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmaktadır.

hünnap meyveleri

Hünnap Yetiştiriciliği:

Hünnap ılıman iklim bitkisidir. Soğuğa dayanıklı olmasına rağmen çiçeklenme döneminde erken donlardan zarar görür. Hünnap yetiştiriciliği için yeterli humus bulunduran kumlu, tınlı geçirgen ve nemli topraklar daha uygundur. Dikim için tüplü hünnap fidanların tercih edilmesi tutma oranını artırır. Diğer meyve bahçelerinde olduğu gibi hünnapta da bahçe tesis edilecek toprağın iyi işlenerek dikime hazırlanması gerekir. Dikim aralığı olarak 6×5 m. uygundur. Gübreleme ve sulama iklim özelliklerine ve toprak yapısına göre değerlendirilmelidir. Doğal gübre kaynakları kullanarak yetiştiricilik yapabilirsiniz. Özellikle ilk dikim yılında solucan gübresi kullanmanız hünnap fidanının daha hızlı büyümesine ve sağlam kök oluşumuna fayda sağlar. Sağlam bir kök yapısına sahip olduğundan susuzluğa dayanıklıdır. Budama gerekli değildir. Sadece şekil vermek ve kuru dalları uzaklaştırmak için budama yapılabilir. Rutin ilaçlama gerektirmez. Hastalık ve zararlılara oldukça dayanıklıdır.

Özellikle doğal tarım yapmak isteyenlere önerebileceğimiz bir meyve olan hünnap; Hem zararlı ve hastalıklara dayanıklıdır ilaçlama gerektirmez ve yoğun gübreleme ihtiyacı yoktur. Hünnap fidanı dikerek zahmetsiz ürün alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.